fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Členovia súdnej rady si zvolili nového podpredsedu, funkcie sa ujme Ján Gandžala

Jána Gandžalu na post navrhol predseda súdnej rady Ján Mazák.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.4.2022 (Webnoviny.sk) – Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Gandžala, ktorého na štvrtkovom zasadnutí podporilo 13 zo 16 prítomných členov rady.

Dvaja členovia sa zdržali hlasovania a samotný kandidát nehlasoval. Gandžalu na post navrhol predseda súdnej rady Ján Mazák. Novozvolený podpredseda sa ujme funkcie 1. mája. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Transparentná súdna rada

Podľa Jána Gandžalu dosiahlo vedenie súdnej rady, a to aj v dôsledku pomerne zásadných legislatívnych zmien týkajúcich sa súdnictva, veľký progres.

Išlo hlavne o vytvorenie podmienok na efektívnu a transparentnú činnosť súdnej rady jednak vybudovaním kvalitného odborného aparátu v rámci kancelárie súdnej rady, ako aj prijatím nových interných noriem.

„Vo vzťahu k plneniu Ústavou a príslušnými zákonmi vymedzených kompetencií súdnej rady som osobne uvítal, že pri ostatnej voľbe nových členov súdnej rady sa jej súčasťou stali sudcovia alebo sudkyne, ktoré v sudcovskom prostredí jasne artikulujú svoje názory, majúce odozvu v sudcovskom stave, s ktorými sa určitá, nie zanedbateľná časť sudcovského stavu zhoduje buď úplne, alebo v niektorých parciálnych aspektoch“, priblížil nový podpredseda súdnej rady.

Prečítajte si tiež:
Svetový deň hypertenzie pripomína riziko vysokého krvného tlaku

Problémy a smerovanie súdnictva

Dodal, že rozličné názory členov súdnej rady na problémy a smerovanie súdnictva majú pozitívny obohacujúci vplyv na činnosť a rozhodovanie súdnej rady.

Funkcia podpredsedu Súdnej rady Slovenskej republiky sa uvoľnila po tom, ako sa jej s účinnosťou k 1. aprílu vzdal Miloš Kolek.

Dôvodom pre vzdanie sa funkcie bol fakt, že figuroval na zozname kandidátov na člena súdnej rady vo východoslovenskom volebnom obvode a aktuálna zákonná úprava mu neumožňovala zotrvať v pozícii podpredsedu súdnej rady a súčasne kandidáta na člena súdnej rady.

V aprílovej voľbe sa mu však napokon nepodarilo získať potrebný počet hlasov na obhájenie funkcie člena súdnej rady v ďalšom volebnom období.

Viac k témam: Kandidát, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Členovia súdnej rady si zvolili nového podpredsedu, funkcie sa ujme Ján Gandžala © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií