fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Neuveriteľné, ako sa snaží prežiť muž z ohrozeného domorodského kmeňa

Existencia domorodcov v pralesoch nie je v súčastnosti žiadnou novinkou. Ich život ale ohrozujú mnohí vykorisťovatelia. Pozrite sa na video, na ktorom je zachytený domorodec z miestneho kmeňa. Spoznali by ste Amazonský prales?

Portál TheGuardian.com uvádza, že internetom nedávno preletelo video, na ktorom sa nachádzal domorodec žijúci v Amazonskom pralese. Nič by na tom nebolo zvláštne, keby sa nezistilo, že pochádza z ohrozeného kmeňa s názvom Awá. V súčasnosti má tento kmeň okolo 350 členov. Na videu možno vidieť, ako si muž starostlivo obzerá čepeľ mačety a následne keď zistí, že ho niekto pozoruje, zuteká do hlbín pralesa.

Na tomto území žijú aj ďalšie kmene, avšak ich existenciu ešte stále ohrozujú drevorubači a mnohé obchodné záujmové skupiny. Domorodca natáčal ďalší muž z kmeňa s názvom Guajajara, ktorý sa usiluje, aby nedochádzalo k devastovaniu miestnej civilizácie. Jeho zámerom bolo poukázať, že tu žijú miestni ľudia a hoci nie sú vyspelí tak ako zvyšok sveta, každý život má svoje krásy, a preto je potrebné ho chrániť. Snímky z videa boli tiež odprezentované v dokumentárnej show s názvom Fantástica v TV Globo, kde antropológovia zhodnotili tento miestny úkaz.

Domorodec z kmeňa Awá v Amazonskom pralese

Antropologička menom Sonia Bridi uviedla, ako sa miestne rodiny usilujú prežiť. Údajne matky učia svoje deti neplakať, aby nevytvárali hluk. V tichu majú predsa len menšiu šancu, že ich napadne nejaký predátor. Kmeň s názvom Guajajara sa snaží prežiť tak, že do lesa posiela svoje hliadky, strážcov lesa. Sú zodpovední, aby vyplašili ľudí, ktorí do pralesa chodia ťažiť drevo. Podobnú stratégiu zvolil aj ďalší kmeň menom Ka’apor.

Rovnako ako každá ľudská skupinka, aj títo domorodci majú svojho veliteľa. Olimpio Guajajara, ktorý v kmeni pôsobí ako strážca uviedol, že nanešťastie zahynuli už traja ľudia, ktorí boli vyslaní na hliadku. Napriek tomuto incidentu tvrdí: „My strážcovia hájime práva našich ľudí, bránime Indiánov a  staráme sa o prírodu pre nás všetkých. Potrebujeme, aby bola krajina dobre chránená.” 

Video už doteraz videlo mnoho ľudí a jedným z nich je aj Režisér Stephen Corry, ktorý povedal: „Toto video je ďalším dôkazom toho, že necivilizovaní ľudia Awá skutočne existujú. A pohľad na satelitnú fotografiu ukazuje, ako veľmi sú v ohrození. Nanešťastie drevorubači už zabili mnohých svojich príbuzných a vytlačili ostatných z lesa.”

Pozrite sa na video, kde je natočený domorodec z kmeňa Awá.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií