Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Doprajte vášej domácnosti kvalitný a štýlový masívny nábytok. Vieme, kde vám ponúknu naozaj prírodné výrobky

Každý človek má iný vkus či už sa bavíme o hudbe, obliekaní, no platí to aj v prípade výberu nábytku. Avšak, ako aj v iných oblastiach aj tu sa dá nájsť zlatá stredná cesta. Priaznivci kvalitných prírodných výrobkov do pozoru.

Už pred niekoľkými stáročiami sa dostal medzi trendy v domácnostiach masív. Niekomu toto slovo niečo hovorí, iným zas nie. Ak patríte do druhej kategórie, v krátkosti vás s ním oboznámime. Masív v byte je osvedčená klasika. Nábytok z masívneho dreva pôsobí solídnym dojmom, dlho vydrží a domácnosť vďaka nemu aj príjemne vonia. A navyše, jedná sa o naozajstné prírodné produkty.

delhi-nabytok-1

Masívny nábytok je najčastejšie dostupný z bežnejších druhov drevín, akými sú aj tunajšie borovice či smreky. Avšak, napriek nie veľmi ideálnej stavbe ich veľa odborníkov neodporúča, keďže sa môžu ľahšie poškodiť. Ak však hľadáte ozajstnú kvalitu v tomto smere, vrhnite sa do palisandru, akácie alebo manga, ktoré vám ponúknu skutočne vysokú úroveň.

Tieto nazvyme ich exotické dreviny sa pýšia napríklad schopnosťou odolávať vode, čo vám ponúka možnosť umiestniť ich aj na záhradu. To znamená, že odteraz keď váš nábytok zasiahne „vodná spŕška“, ani si to nevšimnete.

V čom sa však dnešné moderné podanie líši od toho klasického?

Ide predovšetkým o dizajn. Dnešný štýl je veľmi praktický, funkčný, vzdušný a minimalistický. Nemusíte sa preto obávať žiadnych zbytočných dekorácií či ozdôb, ktoré by narúšali dojem z produktu alebo jeho funkčnosť.

Pokiaľ preto rozmýšľate či svoj príbytok zariadiť plastovým alebo dreveným nábytkom, siahnite rozhodne po modernom nábytku z masívu. Nielenže je jeho životnosť veľmi dlhá, ale zároveň do svojho domu či bytu umiestňujete nadčasový kúsok, preto sa nemusíte obávať, že o pár rokov vyjde z módy alebo bude pôsobiť prehnane staromódne. Drevo je navyše prírodný materiál, vďaka čomu zútulní celý priestor, a zároveň je ekologický.

nabytok-buddha-palisander

Chodievate po svete a obdivujete kultúry rôznych národností? Zaujala vás niektoré krajina natoľko, že by ste chceli mať jej atmosféru u seba doma? V takomto prípade siahnite po koloniálnom nábytku.  Ako už jeho názov vypovedá, vychádza z obdobia kolonializmu, ktorý bol charakterizovaný objavovaním nových častí sveta a, samozrejme, cestovaním.

S koloniálnym nábytkom to však netreba veľmi preháňať, pretože už jedne kus v miestnosti vytvorí exotickú energiu, ktorá prinesie krajinu jeho pôvodu priamo do vášho príbytku nech už sa bavíme o stoloch, skriniach či posteliach.

Ako sa vyrába koloniálny nábytok?

Každý kus koloniálneho nábytku vzniká z kvalitne opracovaného exotického dreva ako je palisander, tík, mahagón, agát či sisham. Je dozdobený precízne vypracovanými detailmi rôznych vzorov, ktoré mu dodávajú exotický nádych. Zároveň, najmä u pôvodného koloniálneho nábytku, neboli tieto detaily úplne presné, preto každý kus nábytku bol nenapodobniteľný originál.

Drevo nábytku je často napustené voskom, aby sa predĺžila jeho trvácnosť, zvýšila kvalita a zachovalo si čo najdlhšie prirodzený vzhľad. Niekedy sa kvôli zvýrazneniu farby dreva používajú aj rôzne moridlá v mnohých odtieňoch, napríklad medovo hnedá, kávovo hnedá, svetlo medovo hnedá či prírodná hnedá.

nabytok-boston-palisander

Ide o najčastejší typ koloniálneho nábytku, ktorý bol aj v minulosti najviac rozšírený, pretože Veľká Británia bola najväčšou koloniálnou mocnosťou sveta. Hlavným účelom tohto štýlu bolo „vyžiariť teplo“, čo v podstate znamená, že v interiéri dominuje drevo, často i celoplošné drevené obklady stien. Nábytok je vyrábaný najmä z mahagónového dreva v exotickom vzhľade. Často ho dopĺňa tíkové či ebenové drevo. Na dosiahnutie tmavšej farby sa niekedy používajú aj moridlá.

258101f20f4bb961_2361-w500-h400-b0-p0-tropical-living-room

Francúzsky koloniálny štýl sa považuje za najjemnejší zo všetkých koloniálnych štýlov, pretože často používa svetlé farby, predovšetkým pre Francúzsko typické púdrové odtiene. Ďalej tento štýl dosiahnete použitím ratanu, krištáľových lustrov či pár kúskami klasického starožitného francúzskeho nábytku. Obľúbené sú tu taktiež paravány, dobre na nich vyniknú najmä exotické motívy.

traditional-living-room

A čo španielsky koloniálny nábytok? Jeho najcharakteristickejší znak tohto druhu nábytku je masívnosť a mohutnosť jednotlivých kusov nábytku. Tie sú najčastejšie vyrábané z ťažkého dubového dreva, prípadne ratanu. Zdobené sú rôznymi vyrezávanými ornamentmi, nájdete na ňom aj rôzne kovové tepané doplnky v podobe úchytiek či závesov. Na umocnenie celého dojmu sa nebojte sa ponechať holé stropné trámy. Hodia sa sem tiež svetlé biele steny, prípadne v odtieňoch oranžovej či žltej.

mediterranean-dining-room

No čo, oslovil vás tento druh nábytku, ktorý vašej domácnosti vdýchne prírodnú energiu a pocit exotickosti, akoby ste sa nachádzali v krajine jej pôvodu? Ak si potrpíte na prírodnej kvalite, masívny či koloniálny nábytok je vašou šálkou kávy.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií