fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

EÚ má aktualizovaný a najmä prísnejší kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

Kódex má 34 signatárov vrátane spoločností Meta, Google, Twitter, TikTok a Microsoft.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.6.2022 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) zverejnila sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií. Sprísnený kódex, ktorý nadväzuje na prvý kódex postupov z roku 2018, podpísalo dovedna 34 signatárov, pričom okrem iného zohľadnili aj skúsenosti z pandémie COVID-19 a ruskej vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uvádza Európska komisia (EK) v tlačovej správe, kódex je dôležitým krokom k transparentnejšiemu, bezpečnejšiemu a dôveryhodnejšiemu online prostrediu a stanovuje množstvo konkrétnych záväzkov, ktoré musia platformy, ako aj celé odvetvie dodržať v boji proti dezinformáciám.

Ako súčasť vojenskej agresie

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v tejto súvislosti poukázala na to, že nový kódex proti dezinformáciám prichádza v čase, „keď Rusko zneužíva dezinformácie ako súčasť vojenskej agresie voči Ukrajine, ale aj v čase iných početných útokov na demokraciu“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vďaka nemu dnes plníme veľmi dôležité záväzky na zníženie vplyvu dezinformácií na internete a využívame ďaleko spoľahlivejšie nástroje na meranie plnenia týchto záväzkov EÚ vo všetkých jej krajinách a úradných jazykoch. Lepšie nástroje na označenie dezinformácií a pochopenie toho, čo vidia na obrazovke, majú aj samotní používatelia. Novým kódexom sa zároveň zníži finančná podpora poskytovaná šíriteľom dezinformácií a zjednoduší prístup výskumných pracovníkov k údajom platforiem,“ vysvetlila.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinská armáda ovláda priemyselnú zónu mesta Sjevjerodoneck a ničí ruskú armádu, Hajdaj odmieta lži Mirošnika

Sú istou formou útoku

Dezinformácie sú istou formou útoku na náš digitálny priestor, ktorý jednoznačne ovplyvňuje náš každodenný život. Online platformy musia zakročiť ráznejšie, najmä pokiaľ ide o financovanie dezinformácií. Rozširovanie dezinformácií nesmie nikomu vyniesť jediné euro. Zvýšiť dôveryhodnosť kódexu postupov pomôže jeho súčinnosť s aktom o digitálnych službách, najmä pokiaľ ide o výšku odrádzajúcich sankcií. Veľmi veľké platformy, ktoré kódex opakovane porušujú a neuplatňujú opatrenia na zníženie rizika, môžu dostať pokutu až do výšky 6 % ich celkového globálneho obratu,“ povedal zas eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Prísnejší kódex postupov je spolu s nedávno schváleným aktom o digitálnych službách a pripravovanými právnymi predpismi o transparentnosti a cielení politickej reklamy základnou súčasťou súboru nástrojov EK na boj proti šíreniu dezinformácií v EÚ.

Signatármi sú spoločnosti Meta, Google, Twitter, TikTok a Microsoft, ale aj iné subjekty, ako sú menšie alebo špecializované platformy, zástupcovia odvetvia online reklamy, reklamné technologické spoločnosti, overovatelia faktov, zástupcovia občianskej spoločnosti alebo tí, ktorí ponúkajú špecifické odborné znalosti a riešenia na boj proti dezinformáciám.

Prečítajte si tiež:
Lavrov bez dôkazov tvrdí, že Rusi evakuovali z Ukrajiny vyše milióna ľudí, Ukrajinci ich obviňujú z deportácií

Boj proti dezinformáciám

Nový kódex obsahuje záväzky, ako sú širšia účasť, krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií, zablokovaním príjmov z reklamy, doplnenie nových foriem manipulatívneho správania (falošné účty či deepfakes šíriace dezinformácie, pozn. red.), lepšie nástroje pre boj proti dezinformáciám, rozšírenie overovania faktov vo všetkých štátoch EÚ a ich úradných jazykoch a zaručenie spravodlivého odmeňovania overovateľov, zabezpečenie transparentnosti politickej reklamy, viac podpory pre výskumníkov zlepšením ich prístupu k údajom platforiem, posudzovanie vplyvu kódu a zriadenie centra a pracovnej skupiny pre transparentnosť.

Cieľom kódexu je v neposlednom rade aj to, aby sa stal uznávaným kódexom správania v zmysle ustanovení aktu o digitálnych službách a pomohol veľmi veľkým online platformám zmierniť riziká vyplývajúce z dezinformácií, prízvukuje EK.

Viac k témam: COVID-19, Dezinformácie, Kódex, Koronavírus, Pandémia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ má aktualizovaný a najmä prísnejší kódex postupov proti šíreniu dezinformácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií