fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Eurokomisia odporučila, aby Ukrajina získala status kandidátskej krajiny do EÚ

Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. júna, 14:00

Európska komisia (EK) odporúča, aby Ukrajina a Moldavsko dostali status kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ). Posudzovala aj žiadosť Gruzínska, to však ešte k takémuto odporúčaniu nedospelo, má však perspektívu. Pre krajiny je to ďalší krok bližšie k členstvu v eurobloku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Gruzínsko a Moldavsko podľa EK, ktorá o tom informuje na svojej webstránke, majú dobrý základ pre zosúladenie sa s legislatívou EÚ a Ukrajina sa postupne približuje k značným prvkom tohto zosúladenia v mnohých oblastiach. Kandidátsky status by podľa nej Ukrajina a Moldavsko mali dostať za predpokladu, že podniknú kroky v mnohých oblastiach.

Gruzínsko sa podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyen musí politicky spojiť, aby navrhlo jasnú cestu k štrukturálnej reforme a EÚ. Zatiaľ preň odporúčajú európsku perspektívu, ale EK znova posúdi, ako spĺňa množstvo podmienok pred udelením kandidátskeho statusu.

Jasný signál podpory

EK žiadosti o členstvo v EÚ pre Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko posudzovala na základe kritérií odsúhlasených Európskou radou, a to politických a ekonomických kritérií a schopnosti prijať povinnosti členstva v EÚ. Tiež brala do úvahy ich úsilie v zavádzaní povinností vyplývajúcich z asociačných dohôd.

Prečítajte si tiež:
EÚ poskytla na pomoc Ukrajine ďalšie milióny eur. Peniaze idú prioritne na zásobovanie ľudí vodou, jedlom či liekmi

„Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko zdieľajú silnú a legitímnu túžbu po vstupe do Európskej únie. Dnes im vysielame jasný signál podpory v ich ašpiráciách, aj keď čelia náročným okolnostiam. A robíme to tak, že pevne stojíme za našimi európskymi hodnotami a normami a stanovujeme cestu, ktorou sa musia vydať, aby mohli vstúpiť do EÚ,“ vyjadrila sa predsedníčka EK Ursula von der Leyen s tým, že stanoviská Komisie sú zlomové pre vzájomné vzťahy a potvrdzujú, že krajiny „patria, v pravý čas, do EÚ“.

Očakávajú sa ďalšie rozhodnutia

„Očakávame, že členské štáty prijmú v najbližších dňoch ďalšie rozhodnutia, ale naše partnerské krajiny by už mali začať pracovať na tom, aby na svojej strane dosiahli kľúčové reformy načrtnuté v našom odporúčaní. To je kľúčové pre to, aby Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko napredovali na svojej ceste do EÚ,“ skonštatoval zas eurokomisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi.
Odporúčanie EK prediskutujú lídri európskej dvadsaťsedmičky na samite 23. a 24. júna v Bruseli. Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín.

Prečítajte si tiež:
Hasiči v Turecku už tretí deň bojujú s lesným požiarom pri obľúbenom letovisku Marmaris (video)

Viac k témam: Členské krajiny, členstvo v Európskej úniii, Prístupové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, Vstup do EÚ, Vstup Ukrajiny do EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurokomisia odporučila, aby Ukrajina získala status kandidátskej krajiny do EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií