fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Európania chcú dôraznejšie opatrenia pre zlepšenie kvality ovzdušia

Veľká väčšina Európanov si tiež myslí, že znečistenie ovzdušia by sa malo riešiť na medzinárodnej úrovni (65 %), potom na európskej a vnútroštátnej úrovni (v oboch prípadoch 42 %) a až nakoniec na regionálnej alebo miestnej úrovni (32 %).

Máte tip? napíšte nám mailom

29.10.2022 (Webnoviny.sk) – Európania sú znepokojení vplyvom, ktorý má znečistenie ovzdušia na zdravie a životné prostredie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého si väčšina občanov EÚ tiež myslí, že priemysel, verejné orgány i zamestnávatelia musia robiť viac na zlepšenie kvality ovzdušia.

Respondenti jednoznačne uprednostňujú medzinárodný alebo európsky prístup k zlepšovaniu kvality ovzdušia a veľká väčšina respondentov, ktorí počuli o normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, tvrdí, že by sa mali sprísniť,“ uvádza sa v správe na webe Európskej komisie.

Komisár pre životné prostredie

Komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius poukázal na to, že ľudia, ktorí žijú v mestách, trpia astmou alebo žijú v blízkosti priemyselných závodov, sú znepokojení a žiadajú , aby konala.

Komisia pôjde v tejto súvislosti príkladom prostredníctvom ambiciózneho návrhu na sprísnenie noriem EÚ v oblasti kvality ovzdušia,“ poznamenal.

Dôsledky znečisteného ovzdušia

Väčšina Európanov si myslí, že zdravotné problémy, ako sú choroby dýchacích ciest (89 %), astma (88 %) a kardiovaskulárne choroby, sú v ich krajinách vážnymi problémami, ktoré sú spôsobené znečistením ovzdušia.

Prečítajte si tiež:
Trnka chce pokračovať vo funkcii košického župana a ohlásil kandidatúru, podporujú ho dve strany (video)

Takmer polovica respondentov zastáva názor, že kvalita ovzdušia sa za ostatných desať rokov zhoršila (47 %). Tento percentuálny podiel však predstavuje 11-bodový pokles od roku 2019.

Nevyvíjajú dostatočné úsilie

Väčšina Európanov si myslí, že veľké priemyselné zariadenia, výrobcovia energie z fosílnych palív, verejné orgány a zamestnávatelia nevyvíjajú dostatočné úsilie na podporu dobrej kvality ovzdušia.

Veľká väčšina Európanov si tiež myslí, že znečistenie ovzdušia by sa malo riešiť na medzinárodnej úrovni (65 %), potom na európskej a vnútroštátnej úrovni (v oboch prípadoch 42 %) a až nakoniec na regionálnej alebo miestnej úrovni (32 %).

Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že občanom chýbajú informácie o problémoch s kvalitou ovzdušia v ich krajine. Väčšina Európanov má stále málo informácií o existujúcich normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, keďže o nich počula len menšina respondentov (27 %).

Viac k témam: Eurobarometer, kvalita ovzdušia, Životné prostredie, Znečistenie ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európania chcú dôraznejšie opatrenia pre zlepšenie kvality ovzdušia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií