Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europoslankyňa Lexmann skritizovala Ficovu návštevu v Azerbajdžane. Premiér údajne podkopáva bezpečnostné záujmy Slovenska

Lexmann skritizovala Fica za to, že na jednej strane hovorí o mieri a na strane druhej predáva zbrane, ktoré vyháňajú arménskych kresťanov zo svojej vlasti.

7.5.2024 (SITA.sk) – Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EĽS) skritizovala návštevu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) v Azerbajdžane. Tvrdí, že slovenský premiér podkopáva národné bezpečnostné záujmy našej krajiny a je podľa nej veľavravné, ak jeho prvá zahraničná návšteva mimo Európskej únie (EÚ) smeruje do autoritárskeho Azerbajdžanu.

Fico poškodzuje vzťahy s partnermi

„Premiér poškodzuje vzťahy s najbližšími demokratickými partnermi, ako je Česká republika, hľadá dohody s diktatúrami, či už sú to Azerbajdžan, Čína alebo Kuba. Tieto kroky idú proti záujmom našej národnej bezpečnosti. Je absurdné, že v čase, keď režim prezidenta Alijeva bráni regionálnemu mieru, pácha etnické čistky kresťanských Arménov a utláča vlastný ľud, chce slovenská vláda podpísať deklaráciu o strategickom partnerstve s Azerbajdžanom,“ myslí si Lexmann.

Líderka kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu skritizovala Fica za to, že na jednej strane hovorí o mieri a na strane druhej predáva zbrane, ktoré vyháňajú arménskych kresťanov zo svojej vlasti.

Zníženie závislosti od ruského plynu

„Už predchádzajúce vlády Smeru-SD napriek embargu predávali zbrane, ktoré azerbajdžanská armáda použila na útoky a etnické čistky proti arménskym kresťanom v Náhornom Karabachu,“ dodala europoslankyňa. Lexmann taktiež nesúhlasí s tým, aby vládny kabinet kúpil od Azerbajdžanu plyn.

Dodala, že Fico bol premiérom v tom čase, keď sa lídri EÚ dohodli na znížení našej závislosti od ruského plynu. Priblížila, že existujú závažné obavy, že plyn, ktorý Azerbajdžan predáva do Európy, pochádza z Ruska.

Namiesto toho, aby vláda našla spoľahlivých demokratických dodávateľov, opakuje tie isté chyby ako v minulosti a hazarduje tak s našou energetickou bezpečnosťou,“ podotkla europoslankyňa. Predseda vlády SR Robert Fico v pondelok odcestoval na oficiálnu návštevu Azerbajdžanu.

Prehĺbenie bilaterálnych vzťahov

Počas návštevy hlavného mesta Baku sa stretne s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom, s ktorým bude rokovať o prehĺbení bilaterálnych vzťahov s dôrazom na ekonomickú spoluprácu. Témou stretnutia budú aj možnosti dovozu azerbajdžanského plynu do Slovenskej republiky.

Predseda vlády spolu s prezidentom Azerbajdžanu podpíše deklaráciu o strategickom partnerstve medzi Slovenskou republikou a Azerbajdžanom. V programe je tiež podpis dohody o spolupráci v oblasti obranného priemyslu medzi ministrami obrany Slovenska a Azerbajdžanu.

Viac k témam: Azerbajdžan, Europoslankyňa za KDH, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, ruský plyn, zahraničná návšteva
Zdroj: SITA.sk – Europoslankyňa Lexmann skritizovala Ficovu návštevu v Azerbajdžane. Premiér údajne podkopáva bezpečnostné záujmy Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií