Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opozícii parlament neschválili niekoľko návrhov zameraných na sociálnu pomoc, medzi nimi ani ten o rovnakom zaobchádzaní

V pléne neprešla poslankyniam ani novela Zákonníka práce, ktorá mala zaviesť nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu.

7.5.2024 (SITA.sk) – Návrhom zákona chceli odstrániť sociálnu diskrimináciu voči bezdetným párom, ktoré majú opätovný nárok na vdovských dôchodok až po dosiahnutí dôchodkového veku.

Dva dni voľna po spontánnom potrate

V pléne neprešla poslankyniam ani novela Zákonníka práce, ktorá mala zaviesť nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu. Poslankyniam z Progresívneho Slovenska Veronike Veslárovej a Jane Hanuliakovej parlament taktiež neschválil novelu o sociálnych službách.

Návrhom sa malo zefektívniť poskytnutie sociálneho poradenstva občanom so zdravotným znevýhodnením a ich rodinným príslušníkom pri riešení ich sociálnych, ekonomických a spoločenských záujmov a potrieb.

Návrh zákona o peňažných príspevkoch

Poslanci národnej rady neschválili ani návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý predložili poslankyne z klubu Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková a Andrea Turčanová. Navrhovali umožniť poberanie peňažného príspevku na opatrovanie aj popri zamestnaní bez ohľadu na výšku príjmu zo zamestnania.

Počas hlasovania parlamentu neprešiel do druhého čítania ani návrh zákona o rovnakom zaobchádzaní. Poslankyne z klubu Progresívne Slovensko Simona Petrík a Beáta Jurík chceli zásadné znížiť rozdiel v príjmoch žien a mužov, v rámci ktorého navrhovali pre vybrané skupiny zamestnávateľov povinnosť prijímať osobitné informačné opatrenia.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Návrh zákona o peňažných príspevkoch, návrhy, Opozícia, Poslankyňa PS, poslankyňa za KDH, sociálna pomoc
Zdroj: SITA.sk – Opozícii parlament neschválili niekoľko návrhov zameraných na sociálnu pomoc, medzi nimi ani ten o rovnakom zaobchádzaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií