fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Exvyšetrovatelia NAKA Žáčik a Bobocký uzavreli dohodu o vine a treste, za zneužívanie právomocí či korupciu vyviazli s podmienkou

Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému uložil za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné s tým spojené trestné činy trojročné tresty so štvorročným podmienečným odkladom.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.5.2022 (Webnoviny.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v utorok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a dvomi obvinenými bývalými policajtmi Milanom Žáčikom a Ivanom Bobockým.

Štát zhabal expolicajtom majetok

Súd uznal expolicajtov za vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné s tým spojené korupčné trestné činy.

Uložil im obidvom rovnaké tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom a probačným dohľadom počas skúšobnej doby štyroch rokov.

Obidvom prepadol majetok v prospech štátu, súd im zakázal stretávanie sa so spolupáchateľmi a nariadil im aj niekoľkoročný zákaz činnosti.

„Páchatelia boli činní pre zločineckú skupinu, zneužívali právomoci verejného činiteľa a páchali korupčné trestné činy,“ uviedol po skončení pojednávania prokurátor s tým, že dohodu o vine a treste na návrh prokuratúry odsúhlasili obidve strany bez výhrad.

Sledovanie nepohodlných politikov

Orgány činné v trestnom konaní Žáčikovi a Bobockému pripisujú činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vyčlenení na samostatné konanie v rámci kauzy Očistec.

Prečítajte si tiež:
Matovičova prorodinná politika Slovákom nič neprinesie. Ukrojí z rozpočtu samospráv a poženie miestne dane nahor

Podľa medializovaných informácií sa obvinení mimo iného v minulosti podieľali na sledovaní vtedajších opozičných politikov, konkrétne súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) alebo špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

V rámci akcie Očistec zadržali koncom roka 2020 viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Stíhaní sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy alebo trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa. V kauze figurujú okrem iných aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf NAKA Peter Hraško alebo bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Viac k témam: Dohoda o vine a treste, Kauza Očistec, Korupcia, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Exvyšetrovatelia NAKA Žáčik a Bobocký uzavreli dohodu o vine a treste, za zneužívanie právomocí či korupciu vyviazli s podmienkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií