fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švédski poslanci v tom majú jasno: Gretu Thunberg nominovali na Nobelovu cenu za mier

Máte tip? napíšte nám mailom

Dvaja švédski poslanci nominovali mladú aktivistku za boj proti klimatickým zmenám na Nobelovu cenu za mier.   

Niektorí ju nenávidia, iní zase zbožňujú a oceňujú jej záujem o našu planétu. Reč je o mladej švédskej aktivistke Grete Thunberg, ktorej sa podarilo zmobilizovať tisíce ľudí z celého sveta. Greta je známa svojimi protestami s názvom Piatky za budúcnosť, ale aj obrovskou kritikou poslancov, pretože sa podľa nej nezaujímajú o klimatické zmeny a ani sa nesnažia pomôcť planéte.

Gretu Thunberg nominovali na Nobelovu cenu

To sú dôvody, prečo poslanci Socialistickej ľavicovej strany Jens Holm a Hakan Svenneling poslali list Nobelovmu výboru, ktorý rozhoduje o laureátoch. Ako hlavný dôvod, prečo si Greta Thunberg zaslúži cenu uviedli, že aj napriek tomu, že je mladá, tvrdo pracuje, aby prinútila politikov „otvoriť oči“ v súvislosti s klimatickou krízou.

View this post on Instagram

Impostors, trademarks, commercial interests, royalties and foundation… First: Unfortunately there are still people who are trying to impersonate me or falsely claim that they "represent" me in order to communicate with high profile people, politicians, media, artists etc. Please be aware that this is happening and be extremely suspicious if you are contacted by ”me” or someone saying they ”represent” me. I apologize to anyone who has been contacted – and even misled – by this kind of behavior. Second: My name and the #FridaysForFuture movement are constantly being used for commercial purposes without any consent whatsoever. It happens for instance in marketing, selling of products and people collecting money in my and the movement’s name. That is why I’ve applied to register my name, Fridays For Future, Skolstrejk för klimatet etc as trademarks. This action is to protect the movement and its activities. It is also needed to enable my pro bono legal help to take necessary action against people or corporations etc who are trying to use me and the movement in purposes not in line with what the movement stands for. I assure you, I and the other school strikers have absolutely no interests in trademarks. But unfortunately it needs to be done. Fridays For Future is a global movement founded by me. It belongs to anyone taking part in it, above all the young people. It can – and must – not be used for individual or commercial purposes. And third: together with my family I’m setting up a foundation. It’s already registered and existing, but it not is not yet up and running. This is strictly nonprofit of course and there are no interests in philanthropy. It is just something that is needed for handling money (book royalties, donations, prize money etc) in a completely transparent way. For instance, taxes have to be paid before we can give them away to specified purposes and charities. This takes a lot of time and work, and when the foundation is fully up and running I will tell you more. The foundation’s aim will be to promote ecological, climatic and social sustainability as well as mental health. Love/ Greta

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Sedemnásťročná Greta Thunberg bola na Nobelovu cenu za mier nominovaná aj počas minulého roka. Ocenenie získal napokon etiópsky premiér Abiy Ahmed Ali za svoje úsilie o dosiahnutie mieru medzi Etiópiou a susednou Eritreou.

Nominácie na Nobelovu cenu za mier musia byť Nobelovmu výboru zaslané do 1. februára. No s takýmto ocenením to však nie je až také jednoduché. Právo nominovať majú politici, akademickí pracovníci, laureáti Nobelovej ceny za mier, šéfovia mierových inštitúcií a súčasní a bývali členovia Nobelovho výboru.

Odvážna aktivistka

Mladá švédska aktivistka je známa aj tým, že si nedáva servítku pred ústa. Často kritizuje najmä politikov, a verejne im odkazuje, že nerobia nič, čo by mohlo pomôcť krajine. Práve preto je Greta Thunberg pod paľbou kritiky. Nie je tomu až tak dávno, čo ju brazílsky prezident nazval malým faganom za to, že sa vyjadrila na adresu odlesňovania Amazonského pralesa.  

„Domorodci boli zavraždení kvôli tomu, že sa snažili chrániť lesy pred ilegálnym odlesňovaním. Je hanbou, že svet o tom mlčí,“ vyjadrila sa aktivistka Greta Thunberg na Twitteri, pričom nezabudla pridať ani video, na ktorom sú zábery postreleného domorodca.

Odpoveď od brazílskeho prezidenta na seba nenechala dlho čakať. O dva dni na to povedal na adresu mladej aktivistky, že jej médiá dávajú až príliš veľký priestor na vyjadrenie a označil ju za fagana.

Myslíte si, že má Greta Thunberg šancu vyhrať Nobelovu cenu za mier? Dajte nám vedieť váš názor.

Zdroj: TASR

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií