fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hirmanovo ministerstvo má zásadnú pripomienka k návrhu novely zákona o sociálnom poistení

Ministerstvo hospodárstva žiada znížiť maximálnu výšku pokuty, ktorú môže zamestnávateľom udeliť Sociálna poisťovňa.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR žiada znížiť maximálnu výšku pokuty, ktorú môže Sociálna poisťovňa udeliť zamestnávateľom za porušenie povinností stanovených v zákone o sociálnom poistení.

Rezort hospodárstva to uviedol ako zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Najvyššia možná pokuta, ktorú môže poisťovňa udeliť, dosahuje 16 596,96 eura. Ministerstvo hospodárstva požaduje túto sumu znížiť na polovicu.

„Uvedenú výšku pokuty považujeme za veľmi vysokú, vzhľadom na ekonomickú situáciu niektorých podnikov, vyvolanú energetickou krízou a vzhľadom na to, že Sociálna poisťovňa viackrát odpustila časť dlhov dlžníkom s cieľom ich motivácie k úhrade vlastného poistného,” argumentuje ministerstvo hospodárstva.

Vysoké sankcie môžu podľa rezortu pôsobiť na plnenie poistného demotivačne. „Podnikateľský subjekt volí častokrát reštrukturalizáciu alebo bankrot, aby sa vyhol plateniu pokút a sankcií a štát prichádza aj o vlastné poistné a ďalšie príjmy,” dodáva ministerstvo.

Viac k témam: Pokuta, Zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Hirmanovo ministerstvo má zásadnú pripomienka k návrhu novely zákona o sociálnom poistení © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií