fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hranicu chudoby prekročilo pre vojnu na Ukrajine 71 miliónov ľudí, na živobytie nemajú ani dva doláre na deň

Vplyv na životné náklady je za celú generáciu takmer bezpríkladný, tvrdí správca Rozvojového programu OSN Achim Steiner.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.7.2022 (Webnoviny.sk) – Až 71 miliónov ľudí vo svete sa prepadlo pod hranicu chudoby v dôsledku prudko rastúcich cien potravín a energií v týždňoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Uviedol to Rozvojový program OSN (UNDP) v správe, ktorú zverejnil vo štvrtok.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

UNDP odhaduje, že 51,6 milióna ľudí sa v prvých troch mesiacoch od začiatku vojny prepadlo pod hranicu chudoby, ktorá je definovaná tým, že na svoje živobytie majú denne 1,90 dolára alebo menej. Podiel obyvateľstva sveta pod touto hranicou chudoby tak stúpol na deväť percent. Okrem toho sa 20 miliónov ľudí dostalo pod hranicu chudoby definovanú tým, že na jeden deň majú maximálne 3,20 dolára.

„Vplyv na životné náklady je za celú generáciu takmer bezpríkladný … a preto je to také vážne,“ povedal pri zverejnení správy správca UNDP Achim Steiner. Rýchlosť, akou sa taký veľký počet ľudí prepadol pod hranicu chudoby, prekonala ekonomické ťažkosti pociťované počas pandémie koronavírusu.

UNDP poznamenal, že za zhruba 18 mesiacov protipandemických lockdownov sa do chudoby globálne dostalo 125 miliónov ľudí. Avšak pre ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala v závere februára, chudoba len za tri mesiace postihla viac ako 71 miliónov ľudí.

Prečítajte si tiež:
Rusi podľa Britov opäť fabulujú, v Odese nepotopili ukrajinskú vojnovú loď plnú vojenského arzenálu

„Táto rýchlosť je veľmi veľká,” konštatoval hlavný ekonóm UNDP a autor správy George Molina.

(1 EUR = 1,0177 USD)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Ceny energií, Ceny potravín, Chudoba, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Hranicu chudoby prekročilo pre vojnu na Ukrajine 71 miliónov ľudí, na živobytie nemajú ani dva doláre na deň © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií