FOTO: Hubári našli na východe Slovenska vzácny objav! Pochádza z doby bronzovej

FOTO: Hubári našli na východe Slovenska vzácny objav! Pochádza z doby bronzovej

reklama

Hubári našli pri zbere húb omnoho viac než čakali…

V katastri obce Trhovište, ktorá sa nachádza v okrese Michalovce, našli hubári pri zbere húb vzácne prilby z mladšej doby bronzovej ešte koncom roka 2017. Okrem prílb sa tam nachádzali i dva lícne chrániče a dve špirálovité náramenice. Vzácne artefakty našli v lesnom poraste, v zemi, ktorú rozryla diviačia zver.

V januári tohto roka ich nálezca priniesol do Východoslovenského múzea v Košiciach, kde boli podrobené podrobnému skúmaniu odborníkov, na čele s archeológom Dáriusom Gašajom. Predpokladá sa, že artefakty tvorili súčasť obchodného tovaru, ktorý sem bol dovážaný pre najvyššie postavenú spoločenskú vrstvu. Podobné prilby sa pritom kedysi vyrábali až na severe Apeninského polostrova. Priemer objavených špirálovitých nárameníc tiež napovedá, že boli takmer určite súčasťou ženského odevu.

reklama

Na Slovensku sa už podobné kúžeľovité prilby z 12. až 10. storočia pred našim letopočtom našli v Spišskej Belej, Lúčkach, či Žaškove.

Zdroj: TV Markíza
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: TV Markíza

 

 

 

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1934676_mimoriadny-nalez-na-vychode-slovenska-hubari-objavili-vzacne-artefakty-z-doby-bronzovej

Foto: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/galeria_1934676_mimoriadny-nalez-na-vychode-slovenska-hubari-objavili-vzacne-artefakty-z-doby-bronzovej/2136997

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Vybrali sme pre vás 10 love songov! Je tam aj ten váš?
reklama
Google+ Linkedin

Autor príspevku:

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.