Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jevgenija Rojzmana prepustili z väzby, prebehne vyšetrovanie a proces

Jevgenij Rojzman však dostal zákaz navštevovať verejné podujatia a komunikovať s kýmkoľvek iným ako s jeho právnikmi a najbližšou rodinou.

25.8.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský súd vo štvrtok nariadil prepustenie bývalého starostu Jekaterinburgu z väzby, kým sa bude konať vyšetrovanie a proces pre obvinenia, ktorým čelí pre kritiku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jevgenij Rojzman, ktorý bol v rokoch 2013 – 2018 starostom štvrtého najväčšieho ruského mesta, síce mohol ísť na slobodu, ale dostal zákaz navštevovať verejné podujatia a komunikovať prostredníctvom internetu, telefónu a pošty s kýmkoľvek iným ako s jeho právnikmi a najbližšou rodinou.

Rojzmana zatkli v stredu. Novinárom vtedy povedal, že ho obvinili na základe nového zákona, ktorý ruská vláda zaviedla po tom, ako 24. februára poslali vojská na Ukrajinu. V prípade usvedčenia mu hrozia zhruba tri roky väzenia. Ruské súdy ho už pritom tento rok v súvislosti s podobnými obvineniami pokutovali.

Rojzman je ostrým kritikom Kremľa a patrí medzi najviditeľnejšie a najcharizmatickejšie opozičné postavy v Rusku. Jeho zatknutie vyvolalo demonštrácie na jeho podporu. Jedného demonštranta zadržali a musí si odpykať 15 dní vo väzbe.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Jevgenija Rojzmana prepustili z väzby, prebehne vyšetrovanie a proces © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií