fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte doma jódové tablety v prípade úniku rádioaktivity? Kde sa dajú zadarmo vyzdvihnúť?

Ak bývate v blízkosti atómových elektrární, zrejme viete, že by u vás doma nemali chýbať jódové tablety.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na jednej strane si to nechceme priznať ani v najhoršom sne, na strane druhej musíme zvažovať všetky možné scenáre. Po katastrofálnych výbuchoch jadrových elektrární treba mať vždy oči na stopkách. Na Slovensku máme dve jadrové elektrárne, a to v Mochovciach (okres Levice) a Jaslovských Bohuniciach (okres Trnava).

Ako pomôže jód?

Príklad sme asi najlepšie mohli vidieť v najúspešnejšom seriáli v histórii HBO Černobyľ. Práve v tejto ukrajinskej atómovej elektrárni došlo v 86. k doposiaľ najväčšej jadrovej katastrofe.

Aj v seriáli sme si mohli všimnúť záber s tabletami. Načo vôbec tieto biele pilulky sú a ako nám môžu v prípade núdze pomôcť?

Oznamujeme občanom, že na Obecnom úrade sa budú vymieňať jódové tablety. Žiadame občanov, aby si prišli prevziať nové…

Zveřejnil(a) Obec Nemčiňany dne Úterý 24. října 2017

Jód je nekovový stopový prvok, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy v tele, ale aj pre zdravé zuby, nechty, vlasy, kožu aj nervový vývin. Nájdeme ho najmä v rybách či kuchynskej soli.

Ak nastane havária, do ovzdušia sa môže dostať izotop jódu-131, ktorý sa hromadí práve v našej štítnej žľaze. Boris Remenec, vedúci radiačnej ochrany v Jaslovských Bohuniciach, hovorí: „Tomuto môžeme zabrániť užitím tabliet jodidu draselného, keď sa štítna žľaza nasýti neaktívnym jódom a nedovolí, aby sa tam akumuloval rádioaktívny jód-131.” 

Kto ich potrebuje a ako sa k nim?

Najväčšie riziko prípadného rádioaktívneho žiarenia hrozí vo vzdialenosti do 20 – 30 km od atómovej elektrárne. Nie sú určené len zamestnancom elektrární, ale aj obyvateľom najbližších miest a obcí.

Zveřejnil(a) Vrbové Online dne Úterý 24. října 2017

Domáci sú už na tablety viac-menej zvyknutí. Netreba však zabúdať na to, že ich treba po 5 rokoch vymeniť kvôli exspirácii. O tom, že na to ľudia veľmi nemyslia, sa môžeme dočítať aj v tomto článku.

Jódové tablety dostanú ľudia zadarmo na miestnom úrade, pričom tam majú odovzdať staré balenia. Ak ste tak doteraz neučinili, je najvyšší čas.

Za žiadnych okolností sa však tieto tabletky nemajú užívať svojvoľne. „Ak by sa stala jadrová havária, pozorne sledujte oznámenia obce a verejnoprávnych médií a riaďte sa oficiálnymi informáciami. Ľudia vydávajúci pokyny pre obyvateľstvo vedia presne opísať, ako sa vyvíja situácia z pohľadu ohrozenia obyvateľov v prípade radiačnej udalosti, aj to, kedy treba vyhlásiť jódovú profylaxiu,“ povedal vedúci havarijnej pripravenosti v Mochovciach Otto Lúdl.

Počas radiačnej udalosti sa najlepšie ochránite tak, že užijete tabletu čo najskôr – najlepšie do dvoch hodín po oznámení o úniku rádioaktívneho jódu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií