fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kabinet schválil posun termínu implementácie reformy súdnej mapy z 1. januára 2023 na 1. júna 2023

Súčasný stav personálnych a organizačno-technických príprav objektívne nie je v takom stave, aby mohla byť v januári spustená.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Vláda na online rokovaní schválila posun termínu implementácie reformy súdnej mapy z 1. januára 2023 na 1. júna 2023. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je podľa ministra spravodlivosti Viliama Karasa nevyhnutná na lepšiu prípravu reformy a zníženie rizík, ktoré by mohli ohroziť dobré ciele reformy.

Súčasný stav personálnych a organizačno-technických príprav objektívne nie je v takom stave, aby mohla byť v januári spustená. Ide o základné právo ľudí na efektívny prístup k súdnej ochrane. Súdna mapa je jedným z najväčších zásahov do fungovania súdov v modernej histórii Slovenska. Podstata spočíva vo zväčšení súdnych obvodov a úprave príslušnosti jednotlivých súdov.

Cieľom súdnej mapy je aj regulácia presunu sudcu z pracoviska do sídla a naopak, zjednodušenie procedúry obsadzovania prvých miest sudcov správnych súdov, zavedenie pravidla, že súdne spisy krajských súdov v agende správneho súdnictva sa nepresúvajú na správne súdy, ak sa k 28. februáru 2023 nedosiahne obsadenosť správnych súdov aspoň na úrovni 50 percent celkového počtu sudcov toho-ktorého správneho súdu. Všetky opatrenia majú za cieľ zreálniť reformu súdnej mapy. Rozhodnutiu o návrhu na päťmesačný odklad predchádzal podrobný audit.

Prečítajte si tiež:
Šeliga stojí za Čaputovou. Vyzval poslancov, aby vyhoveli pripomienkam prezidentky pri zákone o prorodinných opatreniach

Viac k témam: Reforma, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Kabinet schválil posun termínu implementácie reformy súdnej mapy z 1. januára 2023 na 1. júna 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií