fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kaufland sťahuje z predaja krevety, ktoré môžu spôsobiť zdravotné komplikácie

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 29. júna 2018, slovenský obchodný reťazec Kaufland sťahuje z predaja krevety Exquisit.

Vo vzorke z týchto kreviet bol prekročený zákonný limit oxidu siričitého (siričitanu). Tieto látky môžu  pri takom množstve spôsobiť alergické reakcie. Dôsledky neznášanlivosti môžu byť nevoľnosť, bolesť hlavy, žihľavka, astma alebo nízky krvný tlak. Preto neodporúčame konzumovať tento produkt.

Spoločnosť Kaufland sťahuje z predaja krevety

Spoločnosť Kaufland stiahla tento produkt preventívne z predaja.  Zákazníci môžu zakúpený produkt vrátiť v ktorejkoľvek predajni Kaufland a obdržia čiastku v plnej výške naspäť, samozrejme aj bez predloženia pokladničného bloku.  Pre otázky zákazníkov sme k dispozícii na bezplatnom telefónnom čísle 0800 15 28 35.
Zákazníkom sa reťazec za nepríjemnosti ospravedlňuje.

Prečítajte si tiež:

Kaufland už nebude baliť uhorky do plastov. Bude to mať vplyv na ich čerstvosť?

Oxid siričitý

Oxid siričitý je jedovatý a vysoko dráždivý, často sa o ňom hovorí ako znečisťovateľovi ovzdušia. Ide o plyn, ktorý vzniká horením síry. Oxid siričitý je antioxidant, konzervant a prostriedok proti hnednutiu. Používa sa ako rastlinné bielidlo ako dezinfekčné činidlo v pivovaroch a ako bieliaca prísada. Zabraňuje rozširovaní plesní a baktérií. Nemal by sa používať do mäsa a ani do potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu A, B1, pretože ich ničí.

Prečítajte si tiež:
Útulky ponúkajú venčenie psíkov. Tu sa dozviete, ako na to v jednotlivých mestách

POUŽITIE

Používa sa ako konzervant, antioxidant a prostriedok proti hnednutiu do vína, kukuričného sirupu, želé, sušeného ovocia, džúsov, nealkoholických ovocných nápojov, pečiva, octu, výrobkov zo zemiakov, korenia a polievok. Pridáva sa aj pri výrobe džemov a marmelád. Ďalej sa používa ako bieliace prísada do želatíny a na bielenie chmeľu, lecitínu, húb, orechov, lepidla a repného cukru.

Nežiaduce účinky

Medzi potenciálne nežiaduce účinky vyvolané siričitanmi patrí bolesť žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť a problémy astmatického typu. Sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov. Pri testovaní účinkov siričitanov na zvieratách bol zistený výskyt žalúdočných vredov po požití látky. Vdýchnutie látky spôsobuje podráždenie dýchacích ciest a pri vysokej koncentrácii látky v ovzduší môže dôjsť k zaduseniu.

Doplňujúce informácie

V USA je použitie zakázané v potravinách, ktoré sú zdrojom vitamínov. V SR (celej EÚ) je použitie látky regulované. Je na zozname extrémne nebezpečných látok. Zatiaľ je však nedostatok štúdií, aby mohla byť látka považovaná za karcinogénnu. Prijateľná denná dávka: 0-0,7 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

 

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/spolocnost-kaufland-informuje-o-stiahn/333900-clanok.html https://www.ferpotravina.cz

Prečítajte si tiež:
Odlož mobil a pivo máš za polovicu! Pivovar odštartoval kampaň, v ktorej chce vrátiť medzi ľudí osobný kontakt
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií