fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rekordman medzi ministrami financií Kažimír oficiálne skončil

Máte tip? napíšte nám mailom

Doterajší minister financií Peter Kažimír podal dosluhujúcemu prezidentovi demisiu. Na svojom konte má košický rodák hneď niekoľko rekordov.

Peter Kažimír do úradu ministra nastúpil 4. apríla 2012, kedy rezort financií prevzal po Ivanovi Miklošovi. Keďže demisiu podal 11. apríla 2019, vo funkcii bol presne sedem rokov a sedem dní. Stal sa tak nielen najdlhšie pôsobiacim ministrom financií v slovenskej histórii, ale dokonca v tej európskej.

Zdroj: parlamentnelisty.sk

Ďalším historickým míľnikom v ministerskej kariére je aktuálna kondícia rezortu. Ministerský rekordér odovzdá úrad svojim nasledovníkom s historicky najnižším deficitom verejných financií. Rezort preberal v roku 2012 s deficitom na úrovni 4,3 % HDP, čo sa mu podarilo skresať na  úroveň 0,7 % hrubého domáceho produktu. „Som veľmi hrdý na to, že ten posledný bol prvýkrát v našej histórii vyrovnaný,“ povedal pre portál webnoviny.sk.

Prezident Andrej Kiska dočasne poveril vedením ministerstva premiéra Petra Pellegriniho. Peter Kažimír prejde na novú pozíciu a stane sa guvernérom Národnej banky Slovenska. Súčasne vyhlásil, že sa vzdá rovnako aj poslaneckého mandátu a následne úplne vystúpi zo strany SMER-SD. V aktuálnych pomeroch slovenskej politiky je zotrvanie na rovnakej pozícii po tak dlhú dobu naozaj nezvyčajné.

Prečítajte si tiež:
Úrad verejného zdravotníctva bude mať prístup k údajom od mobilných operátorov

Zdroj: webnoviny.sk, prezident.sk

Zdroj titulnej foto: prezident.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií