fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

KDH rozumie ľuďom sklamaným zo súčasnej vlády, referendum predstavuje príležitosť vyjadriť to

Politická strana Aliancia považuje januárové referendum za súčasť politickej agendy a dlhodobej kampane jednej strany, preto sa do nej aktívne nezapojila.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je presvedčené, že ľudia sa sami dokážu rozhodnúť, ako pristúpia k referendu.

Ctíme si inštitút referenda, ktoré má svoje miesto vo výnimočných prípadoch. Rozumieme ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti súčasnej vlády viesť krajinu a možnosť vyjadriť sa k tomu je pre nich takýto výnimočný prípad,” uviedlo KDH.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje hovorkyňa hnutia Lenka Halamová, po rozhodnutí Ústavného súdu SR a vyhlásení referenda prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou majú istotu, že referendová otázka je v súlade s Ústavou SR, čo KDH považuje za kľúčové.

Situácia sa znovu opakuje

Hnutie zároveň podporuje zmenu legislatívy formou politického konsenzu, aby bol jasne stanovený postup pre prípad skrátenia volebného obdobia, respektíve pre možnosť vyhlásenia predčasných volieb,” uviedla Halamová.

Dodala, že aj v minulosti už niekoľkokrát došlo k situácii, že Národná rada (NR) SR rozhodla o skrátení volebného obdobia, konkrétne v rokoch 1994, 2006 a 2011, pričom ale tieto kroky neboli v súlade s Ústavou SR.

Zákon musí mať jasné pravidlá

Na základe toho je dôležité, aby zákon jednoznačne a zrozumiteľne definoval postup, ktorý umožní konanie prípadných predčasných volieb, pretože iba jasné a dobre odkomunikované pravidlá môžu ľuďom umožniť slobodný výber politických zástupcov,” myslí si hnutie. Politická strana Aliancia podľa vlastných slov už dlhodobo volá po predčasných parlamentných voľbách.

Prečítajte si tiež:
Kaliňákova väzba je o zatváraní nepohodlných ľudí a porušovaní ľudských práv, tvrdí Hlas-SD

Všeľudové hlasovanie, ktoré Slovensko čaká koncom januára, však považujeme za súčasť politickej agendy a dlhodobej kampane jednej strany, preto sme sa do nej aktívne nezapojili,” uviedla strana.

Aliancia chce stabilnú vládu

V Aliancii sú presvedčení, že Slovensko potrebuje kompetentnú a stabilnú vládu. „Čím skôr, tým lepšie pre krajinu a jej obyvateľov. Občania majú právo na to, aby svoj názor v referende vyjadrili,” tvrdí strana.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vydá v piatok 4. novembra rozhodnutie o vyhlásení referenda. Ako uviedla, vyhlásenie referenda je vyjadrením rešpektovania občanov a za deň konania referenda určila sobotu 21. januára 2023. Zároveň sa však vyjadrila, že nebude vyzývať ľudí k účasti na referende. Čaputová o tom informovala vo svojom vyhlásení pre médiá.

Viac k témam: Referendum o predčasných voľbách, Zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk – KDH rozumie ľuďom sklamaným zo súčasnej vlády, referendum predstavuje príležitosť vyjadriť to © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií