fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 zlodejov sedí za mrežami: Zdieľané kolobežky stihli v Bratislave po pár dňoch ukradnúť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava prednedávnom dostala zdieľané elektrické kolobežky. Po pár týždňoch používania však polícia eviduje viacero krádeží. 

Po vzore veľkých miest aj Bratislava dostala zdieľané elektrické kolobežky. Tie sa tak pridali k bicyklom, ktoré si v hlavnom meste môžete zapožičať taktiež. Kolobežky nemusíte pritom vrátiť na určené miesto, ale môžete ich prakticky nechať odparkované na ľubovoľnom mieste v rámci územia, v ktorom sa môžu pohybovať. Ide o veľkú, no ak sa no to pozrieme z druhej strany, elektrické kolobežky budú odparkované na chodníkoch, v parkoch či na ceste, kde môžu zavadzať.

Aplikácia, ktorú si na používanie kolobežky musíte stiahnuť, však na nesprávne parkovanie upozorňuje a vyzýva ľudí k rešpektu. Rovnako upozorňuje, že krádež sa trestá, no aj napriek tomu za niekoľko dní dokázala zmiznúť viac ako polovica. Aj vďaka zabudovanému systému GPS a veľmi aktívnej spolupráci s políciou sa ich však až na jeden kus podarilo nájsť a vrátiť späť do obehu.

⛔ Pár príkladov toho, čo sa robiť nemá! Áno, stalo sa, že sa niektorí z našich spoluobčanov rozhodlo prisvojiť si naše…

Zveřejnil(a) MINT dne Úterý 30. července 2019

„Kolobežky sú nepoužiteľné po odcudzení, lebo sú zablokované predné kolesá, motor, plyn, brzda, zapnuté poplašné zariadenie, ešte jeden ochranný mechanizmus, ktorý vydáva aj zvukové znamenie. Bola by veľká námaha naprogramovať to tak, aby sa to dalo bežne používať,“  hovorí za firmu Softage pre sme.sk Štefan Jantík.

Prečítajte si tiež:
Poznáte Lúčanský vodopád? Táto nádhera sa nachádza neďaleko Ružomberka a vôbec k nej nevedie zložitá cesta

Efektivita je otázna

Zdieľané kolobežky sú vo svetových metropolách samozrejmosť už nejaký čas. K nám sa dostali až teraz a ich efektivitu ešte ťažko hodnotiť, nakoľko nefungujú dlho. Tomu, aby kolobežky mohli v Bratislave byť, predchádzali aj rokovania s mestom. Elektrické zdieľané kolobežky značky Mint môžu ísť v peších zónach maximálnou rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu. Je to jedna z podmienok, ktoré Bratislavský magistrát stanovil pre firmu Softage, ktorá kolobežky prevádzkuje.

Zdroj: facebook.com

Cieľom MINT-u je podľa slov spoločnosti znížiť zaťaženie už teraz preplnených ciest a vytvoriť tak nový, ekologický spôsob dopravy, ktorý sa ľahšie používa a je pohodlnejší, rýchlejší ako verejná doprava či taxíky. Ako bolo spomenuté, na tento spôsob prepravy je nutné stiahnuť si aplikáciu, bez ktorej zapožičanie kolobežky nie je možné. Cena za jazdu minútu jazdy na kolobežke je 0,15 €, plus treba rátať s poplatkom 1 € za štart. Ak kolobežka stojí, cena za minútu je 0,04 €. Ak máte záujem o kolobežku na celý deň, zaplatíte 30 €.

Prečítajte si tiež:
Neozval sa ti po prvom rande? Zrejme za tým bude jeden z týchto dôvodov

Zdroj: domov.sme.sk .facebook.com bratislavaden.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií