fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kollár by ocenil, keby sme si rovnako ako vznik Československej republiky pripomínali aj Martinskú deklaráciu

Predseda parlamentu Boris Kollár si zároveň nevie 28. október predstaviť ako plnohodnotný štátny sviatok.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Kameň bol položený po stáročiach boja našich národovcov, aby konečne Slováci a Česi mali samostatný štát.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár to povedal v piatok médiám počas výročia prvej Československej republiky po kladení vencov. Taktiež by ocenil, keby sme si rovnako ako 28. október pripomínali i dátum 30. október.

Doma nemusíme byť

„Český národný výbor v roku 1918 vyhlásil Československo ako samostatný svojbytný štát 28. októbra a Slovensko sa k tomu pridalo až o dva dni neskôr,” vysvetlil Kollár.

Na otázku, či by dnešný sviatok mohol byť i plnohodnotným štátnym sviatkom, Kollár odpovedal, „myslím si, že po Bavorsku máme najviac sviatkov s dňom pracovného pokoja. Každý jeden deň sú pre ekonomiku obrovské straty a v týchto ťažkých časoch by sme si nemohli dovoliť ďalšie sviatky,” uviedol Kollár.

Dodal, že pripomenúť si ho vieme aj bez toho, aby ľudia ostali doma.

Deklarácia slovenského národa

Spoločný štát Čechov a Slovákov vznikol na troskách rakúsko-uhorskej monarchie pred 104 rokmi 28. októbra 1918, keď Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vytvorenie Československa.

Prečítajte si tiež:
Fico chce uzavrieť dohodu, podporu zákonov v boji proti zdražovaniu chce zobchodovať za predčasné voľby

O dva dni neskôr 30. októbra 1918 prijala slovenská politická elita Deklaráciu slovenského národa, známu ako Martinská deklarácia, ktorá spolužitie s českým národom v spoločnom štáte potvrdila.

Viac k témam: 104. výročie vzniku Československej republiky, Deklarácia slovenského národa, Martinská deklarácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kollár by ocenil, keby sme si rovnako ako vznik Československej republiky pripomínali aj Martinskú deklaráciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií