Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus na Slovensku: Potvrdili dva ďalšie prípady v týchto mestách

Na Slovensku v nedeľu potvrdili ďalšie dva pozitívne prípady nového koronavírusu.

Ide o jednu osobu z Bratislavy a druhú zo Senca. Jedna je hospitalizovaná na klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch, druhá je v domácej izolácii. Na Slovensku je tak potvrdených spolu päť prípadov, 491 vzoriek je negatívnych. informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Na Kramároch sú hospitalizovaní traja ľudia

Na Kramároch sú naďalej hospitalizovaní traja ľudia, ktorí boli pozitívne testovaní na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. „Hygienici a epidemiológovia pracujú v pohotovostnom režime a ohnisko nákazy majú podchytené. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na maximálnu ochranu ľudí a na elimináciu rizika šírenia ochorenia,“ uviedla Eliášová.

Koronavírus na Slovensku : vyšetrujú sa aj ďalšie vzorky

Národné referenčné centrum pre chrípku na ÚVZ SR priebežne vyšetruje ďalšie klinické vzorky úzkych kontaktov potvrdených prípadov.
RÚVZ so sídlom v Bratislave rieši aj situáciu so štyrmi Slovákmi (dve deti, dvaja dospelí), ktorí sú pre potvrdené ochorenie v domácej izolácii v rakúskom Kittsee. „Deti navštevujú Cambridge International School v Bratislave, hygienici tam 7. marca vykonali epidemiologické vyšetrenie. Z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia vydali karanténne opatrenie – prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v termíne od 9. marca do 22. marca,“ dodala Eliášová.
Rezort zdravotníctva epidemiologickú situáciu vyhodnocuje na dennej báze a v prípade potreby je pripravený operatívne pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam.

Čo je koronavírus

Koronavírusy sú obrovskou skupinou virusou, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Od bežného nachladnutia, až po tie závažné. Koronavírusy sú zodpovedné za syndróm náhleho zlyhania dýchania, označovaného aj ako SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome), ako aj za MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome), syndróm, ktorý vyvolával nebezpečné zlyhanie obličiek a pľúc. Svoj názov získali “koronavírusy” na základe toho, že pod mikroskopom ich vzhľad pripomína korunku. Tá sa po latinsky povie corona.

Aké sú príznaky koronavírusu?

Koronavírus je desivý a šíri sa veľmi rýchlo. Bežné príznaky tejto infekcie zahŕňajú respiračné príznaky, horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti. V závažnejších prípadoch môže infekcia spôsobiť zápal pľúc, závažný akútny respiračný syndróm, zlyhanie obličiek alebo smrť. Štandardné odporúčania na zabránenie šírenia infekcie zahŕňajú pravidelné umývanie rúk, zakrývanie úst a nosa pri kašli a kýchaní, dôkladné varenie mäsa a vajec. Ľudia v postihnutých oblastiach by sa mali vyvarovať kontaktu s každým, kto má príznaky respiračného ochorenia, ako je kašeľ a kýchanie. Žiaľ, podobné príznaky má aj chrípka alebo prechladnutie, preto neraz vzniká panika celkom zbytočne a koronavírus sa nepotvrdí.

Ako sa koronavírus prenáša

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke, že prenos koronavírusu 2019-nCoV je možný aj z človeka na človeka.

Iné druhy koronavírusu (SARS a MERS) sa prenášajú najmä kvapôčkovou infekciou do nosa a pľúc. Nejde teda o rozptýlenie vírusu priamo vzduchom. Vo všeobecnosti sa mechanizmus prenosu z človeka na človeka podobá na šírenie chrípky. Avšak na vyhodnotenie toho, ako prenos koronavírusu 2019-nCoV prebieha sú potrebné ďalšie informácie. Situácia, ktorá je doslova epidemiologická je monitorovaná všetkými krajinami Európy, vrátane Slovenska.

Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií