fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUALIZÁCIA stavu prírodných a umelých kúpalísk: Kde je vyhovujúca voda?

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred časom sme vám priniesli článok o stave vody na našich kúpaliskách. Úrad verejného zdravotníctva však priebežne aktualizuje výsledky, takže ak si nie ste istí, či do vody skočiť alebo nie, čítajte ďalej.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) pokračovali v kontrole hygienického stavu prevádzkovaných kúpalísk a kontrolných odberoch vzoriek vody na kúpanie. V prípade zistenia nedostatkov na prírodných a umelých kúpaliskách RÚVZ ukladali opatrenia na ich odstránenie. Pokračovalo aj monitorovanie kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

Prírodné kúpaliská

Podľa najnovších výsledkov je vyhovujúci stav na 14 prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou a viac ako 40 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Vybrať si teda máme z čoho.

Odber vzoriek stále pokračuje.

Kde treba spozornieť?

Vzorka vody na kúpanie z prírodnej vodnej plochy Lipovina – Bátovce z 3.7.2018 preukázala nevyhovujúcu kvalitu pre ukazovatele chlorofyl-a a priehľadnosť, zvýšenú prítomnosť cyanobaktérií, resp. zvýšenú farbu. Na lokalite bola preto,umiestnená tabuľa upozorňujúca na skutočnosť, že voda nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov.

Prečítajte si tiež:
Pozrite sa, ako Corden vzal mobil Jennifer Lopez a následne napísal romantickú sms DiCapriovi. Na jeho reakciu netrebalo dlho čakať

Prevádzkovateľ areálu v rekreačnej oblasti RO Gazarka Šaštín Stráže bol upozornený na nevyhovujúcu kvalitu vody.

Zelená voda – Kurinec nevyhovovala požiadavke na priehľadnosť vody na kúpanie a boli zistené aj prekročené biologické ukazovatele kvality vody. Medzná hodnota chlorofylu-a bola prekročená aj na Rybníkoch Slovenská Volová, pričom bol zaznamenaný aj zhoršený fyzikálno-chemický ukazovateľ kvality vody (zvýšený obsah celkového fosforu). Prekročená hodnota celkového fosforu bola zistená aj na Laborec Humenné. Ide o zdravotne nevýznamný ukazovateľ, ktorý nemá priamy zdravotný dopad na kúpajúcich sa.

(POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Umelé kúpaliská

Povolenie na prevádzku malo na konci minulého týždňa 172 kúpalísk (559 bazénov).

Zhoršená mikrobiologická kvalita vody na kúpanie bola zistená na základe ostatných odberov v bazénoch kúpalísk: Kúpalisko RemataTK Patince, Wellness centrum Patince. Prevádzkovatelia kúpalísk zabezpečili v zariadeniach vykonanie nápravných opatrení a boli vykonané opakované odbery vzoriek vody.

V rámci Štátneho zdravotného dozoru (ŠZD)  bol 11.7.2018 vykonaný opakovaný odber vzoriek vody z bazénov na LK Pažiť Bánovce nad Bebravou a LK Modra, kde bola na základe odberov z predchádzajúcich týždňov zistená nevyhovujúca mikrobiologická kvalita vody na kúpanie. Výsledky laboratórnych rozborov vôd nie sú zatiaľ k dispozícii.

Prečítajte si tiež:
Zamestnal sa na mliečnej farme a tajne natočil drsné zábery! TAKTO sa tam zaobchádza s kravami

Stavebné úpravy (rekonštrukcie) prebiehajú v areáloch kúpalískKúpalisko Modrá perla Veľké ÚľanyTermál centrum GALANDIA GalantaLK Čalovec a Národné centrum vodného póla Nováky.

Počas tohtoročnej kúpacej sezóny nebudú v prevádzke tieto kúpaliská: 

Vonkajší krytý bazén pri Penzióne Čachovo v SelceVonkajší bazén pri Hoteli Polianka v Hornej Lehote – Krpáčove, Hotel GARDEN v Košickej Belej, LK Moldava n/Bodvou, LK TRITON v Košiciach, Hotel LegendTK Katarína v Kremnici, Plážové kúpalisko Tornaľa – bazénSummer Club – INCHEBA.

Zdroj: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3525:aktualizacia-stavu-prirodnych-a-umelych-kupalisk-poas-kupacej-sezony-2018-28-tyde&catid=171:tydenne-aktualizacie-poas-kupacej-sezony

Foto: https://www.facebook.com/banskostiavnicketajchy/photos/a.305648039607262.1073741828.301254300046636/940752416096818/?type=3&theaterhttp://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3525:aktualizacia-stavu-prirodnych-a-umelych-kupalisk-poas-kupacej-sezony-2018-28-tyde&catid=171:tydenne-aktualizacie-poas-kupacej-sezony

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií