Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vývoj automobilového priemyslu: Kam sa posunul za posledných 10 rokov?

Svet okolo nás prešiel za posledných desať rokov významnými zmenami a jednotlivé trhové segmenty sa vplyvom globalizácie, vedy a výskumu posunuli míľovými krokmi vpred. Takýto vývoj neobišiel ani automobilový priemysel a vtedajšie výdobytky doby by dnes s ťažkosťami, ak vôbec, napĺňali štandardy dneška. Ako teda vozidlá pokročili?

 

Úspora paliva

Ceny paliva sa v minulej dekáde pohybovali v diametrálne odlišných hladinách a automobilový priemysel sa trendu rastúcich cien chtiac-nechtiac musel prispôsobiť. Je jedno, či sa pozrieme na hatchback alebo terénne auto. Modelom naprieč celým spektrom sa postupom času znižovala spotreba.

Pretrvávajúci rast cien v spojení s vyššou angažovanosťou výrobcov automobilov, ale aj konečných užívateľov, a tiež snaha o udržateľnejší a ekologickejší svet aj naďalej nabáda k stále nižšej spotrebe a postupnému prechodu na elektromobily.

Vyššia bezpečnosť

Bezpečnosť sa s narastajúcim počtom vozidiel, a s tým spojeným počtom dopravných nehôd v každodennej premávke, stala témou číslo jedna. Len veľmi ťažko by sme hľadali segment automobilového priemyslu, kde došlo k tak významným zmenám. Pred desiatimi rokmi by ste bežne narazili na vozidlá, ktoré mali len sadu dvoch predných airbagov. Dnes by nám už na ich spočítanie jedna ruka nestačila, no a pri niektorých modeloch prémiových značiek ani dve.

Snímka obrazovky o
Zdroj: pexels.com

Do povinnej výbavy vozidiel dnešnej doby pribudla signalizácia nezapnutých bezpečnostných pásov či ukotvenie detskej sedačky. Samozrejmosťou sú už aj rôzne varovné a asistenčné technológie, ktoré sledujú a predvídajú stav vzniknutej situácie na vozovke, a tak včas varujú účastníkov cestnej premávky pred vzniknutým rizikom.

Praktické vymoženosti

Dnes sa činnosti, ako je napríklad paralelné parkovanie alebo cúvanie do stiesnených priestorov, aj vďaka kamerám a senzorom javia ako maličkosť, no v minulosti si vyžadovali poriadnu dávku tréningu a skutočne bystré oko s dobrým odhadom. Nehovoriac o ešte premyslenejších asistenčných službách prémiových značiek, ktoré dokážu vďaka 360 stupňovej kamere alebo kamere z vtáčej perspektívy ponúknuť kompletný pohľad na motorové vozidlo.

Snímka obrazovky o
Zdroj: pexels.com

 

Dokazovanie, či už drobných alebo vážnych dopravných nehôd, bolo v minulosti náročným a zdĺhavým procesom, kde často stálo tvrdenie proti tvrdeniu. Dnes je proces dokazovania aj vďaka integrovaným palubným kamerám o niečo jednoduchší.

Špičková navigácia

Vlastníci starých GPS navigácií dozaista nostalgicky spomínajú na to, že vlastniť takúto hračku bola výsada a skôr rarita než samozrejmosť. Veď kto by už nezávidel motoristom s pekným farebným displejom pritisnutým na čelnom skle alebo palubnej doske, zatiaľ čo ostatní sa museli spoliehať na klasické mapy, v ktorých sa vyznať chcelo poriadnu dávku umenia.

Snímka obrazovky o
Zdroj: pexels.com

 

Nebudeme si však klamať a druhým dychom je nutné dodať, že predchodcovia dnešných presných GPS boli častokrát pomalí a nespoľahliví. Neraz sa stalo, že vozidlo plné naradostených dovolenkárov skončilo namiesto finálnej destinácie v kukuričnom poli. Stať sa to, samozrejme, môže aj dnes, pretože aj tá najpresnejšia GPS je bezmocná, ak sedí za volantom človek, ktorý ju nevie používať. 

Efektivita a inteligencia dnešných navigácií však dennodenne dostáva do údivu mnoho šoférov a vyhliadky najmodernejšej navigácie spojenej s virtuálnou realitou nás nechávajú v napätí, ako bude vyzerať doprava budúcnosti.

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií