Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dokázala Lída Baarová, že aj český film môže byť natočený na celosvetovej úrovni? RECENZIA

Lída Baarová (2016)

Žáner: Životopisný / Drama / Romantický

Réžia: Filip Renč

Dĺžka: 110 minút

Krajina: Česko

_______________________________________________________________________________________________

„Milovala som zločinca, no to ešte predsa nieje zločin.“ – presne v takomto duchu sa nesie celý film. Češka Lída Baarová prerazila v tridsiatich rokoch minulého storočia v Nemecku a stála sa veľmi uznávanou herečkou. Touto snímkou chceli tvorcovia priblížiť dvanásť rokov tejto veľmi krásnej ženy, ktorá zažila úspech, veľkú slávu, ale aj potupu a bolesť. Vskutku, prvá polovica filmu sa nesie skôr v pozitívnom duchu, no v druhej polovici film získava charakteristické črty drámy. Ďalej si len pripomenieme, že príprava tohto filmu trvala 15 rokov. No poďme si radšej v skratke prečítať, o čom vlastne film je.

lida barova fotka 3

Dej mapuje život Lídy Baarovej od 1934 do 1946 – v týchto rokoch sa výrazné zviditeľnila nielen v Československu, ale aj v Nemecku. Preto dostáva ponuku si zahrať hlavnú rolu po boku šarmantného Gustava Fröhlicha. Ihneď si ju nemecký národ zamiluje, tlač ju vynesie na titulné strany, ako jednu z najkrajších žien Európy. Obdiv neskrýva ani sám Hitler po návšteve berlínskych ateliérov, kde Baarová hrala. Jej život bola hotová rozprávka, s Gustavom tvorili pár, dokonca sa už onedlho presťahovali do luxusnej vily. No to ešte netušili, že ich sused je minister propagandy Goebbels. Goebbels pretrváva značné city ku Líde a postupne „splieta“ na ňu sieť svojich trikov, ako sa zmocniť tejto neodolateľnej krásky. A tu sa už začína zmes intríg, klamstva a nevery.

lida bbarova film

Herecké obsadenie hlavných hrdinov filmu je zaujímavé. Táňa Pauhofová sa role Lídy Baarovej zmocnila veľmi dobre, osobne si neviem predstaviť inú slovenskú alebo českú herečku, ktorá by sa dokázala takto dobre stotožniť s ústrednou postavou. Dvojica Gedeon Bukhard a Karl Markovics nám pripomenuli časy, kedy sme ich vídavali v televíznych obrazovkách v rakúskom kriminálnom seriáli Komisár Rex. Obzvlášť by som vypichol rolu Goebbelsa (Karl Markovics), ktorý odviedol skvelú robotu od momentu, kedy sa vo filme objavil. Horšie to už je s vedľajšími postavami, Pavel Kříž v role Hitera pôsobil skôr komicky ako diktátorský, taktiež rodičia Lídy, Simona Stašová a Martin Huba, podali vo filme podpriemerný výkon.

lida auta

Myslím si, že tento film technicky vôbec nezaostáva, veľmi dobre sú zvládnuté dobové kostýmy a kulisy. Točilo sa v Česku, vo Francúzku a v Berlíne. Film dostal rozpočet 15 miliónov Kč. Na to že bol iba priemerne rozpočtový, tak sa to neodzrkadlilo na kvalite filmu. Snáď by iba pomohlo zmeniť vedľajšie role hercov.

Celkovo filmu dávam 65%. Percentá značne klesli vďaka režisérovi Filipovi Renčovi, ktorý zrejme nemá ešte toľko skúseností s celovečernými filmami, pretože celkový dojem z filmu mi prišiel veľmi „vlažný“. Medzi plusy radím výber hlavných hercov filmu, kulisy i nápad priblížiť aj tmavšie stránky tejto slávnej českej herečky.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií