fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Historický deň pre Áziu: v Taiwane legalizovali manželstvá ľudí rovnakého pohlavia

Stovky párov rovnakého pohlavia budú môcť uzavrieť manželstvo po tom, ako to povolil parlament v Taiwane. Stal sa tak prvou ázijskou krajinou s týmto právom.

Po desaťročiach kampane a čakania komunita LGBTQ dosiahla to, za čo bojovala. Taiwan im vyšiel v ústrety.

Desiatky reportérov a fotografov čakali v piatok pred registračnou kanceláriou v Taipei, hlavnom meste Taiwanu, aby zachytili túto historickú chvíľu.

Marc Yuan a Shane Lin boli prví, ktorí podpísali svoj sobášny list pod dohľadom legendárneho taiwanského bojovníka za práva LGBTQ komunity Chi Chia-weiho.

Šťastný párik čakal dlhých 12 rokov na tento deň, kedy sa zmení zákon. „Je to skutočne pozoruhodný úspech pre hnutie za manželstvá rovnakého pohlavia v Taiwane. A mám šťastie, že mám požehnanie od mojej rodiny a priateľov,” povedal Lin.

View this post on Instagram

Today, Taiwan celebrates the first same-sex weddings in Asia. As of 10 am local time, 166 same-sex couples had already registered their marriages. These sunny celebrations follow two years of fierce debate on the island, and the LGBT community there says the battle for their rights isn’t over — the new law doesn’t allow them full adoption rights, and there is widespread public opposition to same-sex marriage. Still, “I’m so proud that Taiwan is on the right side of history and the first in Asia to have done so … Taiwan has set an example in making progress in safeguarding human rights,” says Kristin Huang, half of one of the couples married today. She and her wife had had two wedding ceremonies before — but today it’s legally official. #storycrib247 #asithappened #samesexmarriage #taiwan #weddings

A post shared by STORY CRIB 247 (@storycrib247) on

„Stále si pamätám ten moment, ako som pred 10 rokmi skrýval dúhovú vlajku po tom, čo som bol na prvom “gay pride-e” v Taipei. Dnes môžem otvorene celému svetu prostredníctvom týchto kamier povedať, že som gay a oženil som sa. Cítim sa naozaj šťastne!” Zároveň dodal, že je hrdý na to, že jeho krajina je taká progresívna.

V Číne plakali od radosti

Keď sa čínsky aktivista za práva homosexuálov Peng Yanhui dopočul, že Taiwan 17. mája schválil zákon, ktorý legalizoval manželstvo rovnakého pohlavia, nastúpil do lietadla a rozplakal sa.

„V lietadle som plakal tak veľmi, že letušky chceli zistiť, čo sa stalo,” povedal riaditeľ čínskej ceny Rainbow Media Awards, skupiny presadzujúcej práva LGBTQ.

Peng nebol sám. Vyburcovalo to silné emócie medzi čínskou komunitou LGBTQ. V piatok, keď sa na Taiwane konajú prvé svadby rovnakého pohlavia, táto skupina – pričom niektorí sú od Taiwanu vzdialení len 100 km – bude tieto okamihy sledovať so zmiešanými pocitmi.

Čína totiž v tejto otázke nie je liberálna. BBC píše o prípade z roku 2015, kedy homosexuálovi nanútili konverznú terapiu. Podávali mu liek a pichali injekcie po dobu 19 dní. Súd však rozhodol, že keďže muž nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, táto nútená terapia porušila jeho práva. Nemocnica, ktorá mu diagnostikovala “poruchu sexuálnej preferencie”, sa mu ospravedlnila a zaplatila odškodné.

V roku 2014 Peng Yanhui, aktivista za práva homosexuálov, podstúpil konverznú liečbu elektrošokom na súkromnej klinike v Pekingu, aby ju preskúmal. Následne kliniku zažaloval. Dosiahol tiež, že museli odstrániť reklamy z internetu.

Ľudia, príbehy, emócie

Medzi tými, čo oficiálne spečatili svoj vzťah, boli aj sociálna pracovníčka Huang Mei-yu a jej partnerka You Ya-ting. V roku 2012 síce dostali požehnanie od budhistického mnícha a uzavreli tak prvú budhistickú svadbu ľudí rovnakého pohlavia. Aj tak však čakali na rovnaké práva, ako majú heterosexuáli.

https://twitter.com/Ale_Akh_Ue/status/234928081473773569

„Je to oneskorené, ale aj tak som šťastná, že som sa v tomto živote mohla vydať,” povedala Huang agentúre AFP po podpísaní sobášneho listu, žiariaca od šťastia s kyticou v ruke. Právne uznanie ich lásky bolo, ako povedala, kľúčovým krokom, ktorý pomohol aj ostatným akceptovať ich vzťah.

„Teraz, keď sú povolené manželstvá rovnakého pohlavia, myslím, že by moji rodičia mohli konečne pochopiť, že je to skutočné… A prestať ma nútiť vydať sa za muža,” povedala.

https://www.instagram.com/p/wMNGQODqdd/

Očakáva sa, že v piatok uzavrie manželstvo v Taiwane asi 300 párov rovnakého pohlavia, z toho približne polovica v hlavnom meste. Mestská radnica v blízkosti slávneho mrakodrapu Taipei 101 spoluorganizuje veľkú svadobnú hostinu, píše The Guardian.

Otázka, ktorá stále polarizuje spoločnosť

V posledných rokoch sa stával Taiwan čoraz progresívnejším v oblasti práv homosexuálov.

Ich manželstvá schválil Taiwanský ústavný súd ešte v roku 2017 a zároveň parlamentu nariadil prijať príslušné novelizačné zákony do dvoch rokov, teda do 24. mája 2019, píše sa na teraz.sk.

No konzervatívne a náboženské skupiny sa zmobilizovali a v novembri minulého roka pohodlne vyhrali sériu referend, v ktorej voliči akceptovali len manželstvo medzi mužom a ženou.

Konzervatívni zákonodarcovia zároveň navrhli konkurenčné zákony, ktoré by limitovali zväzky osôb rovnakého pohlavia, no tie boli úplne zamietnuté minulý piatok – 17. mája, kedy parlament úspešne schválil tieto manželstvá.

Síce smú právoplatne uzavrieť manželstvo, no stále majú určité obmedzenia. Napríklad čo sa týka adopcie, môžu si adoptovať výlučne dieťa jedného z nich. No a keď si chcú vziať cudzinca rovnakého pohlavia, môže tak urobiť len vtedy, ak pochádza z krajiny, ktorá taktiež umožňuje uzavrieť manželstvá rovnakého pohlavia.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií