fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte doma kráľa, hrdinu či milenca? Čítajte a dozviete sa viac

Chcete zistiť, akého muža máte vedľa seba? Pomôže vám výskum Carla Gustava Junga, ktorý určil týchto päť základných typov mužov.

Carl Gustav Jung sa domnieval, že každý človek je obdarený nejakými vrodenými archetypmi, ktoré sú zodpovedné za jeho správanie. Tieto archetypy sú uložené v našom vedomí a obsahujú skúsenosti mnohých generácií. Podľa toho rozlišujeme týchto 5 typov mužov:

Hrdina

Archetyp hrdinu má nekonečné množstvo životov a nezastaví ho ani smrť. Zdá sa mu, že je nekonečne silný a neporaziteľný a pevne si ide za svojím cieľom. Príkladom hrdinu je azda každý jeden herec v akčných filmoch, ktorý všetko zvládne a každého porazí. Tento archetyp hrdinu je súčasťou chlapskej psychiky, ktorá hľadá vlastné hranice na prekonávanie. Hrdina je však nedospelý bojovník.

Kráľ

Archetyp kráľa vyjadruje silu vonkajšej a vnútornej autority. Byť kráľom však nie je jednoduché a treba rozlišovať, aký je kráľ. Ak je kráľ dobrý a spravodlivý, tak sa kráľovstvu darí. Múdry kráľ je sebaistý, necíti sa byť ohrozený a ani nepotrebuje obdiv. Ak je však kráľ v nerovnováhe, môže sa stať slabochom či dokonca tyranom. Dobre to rozoznáte pri deťoch. Kráľ tyran na nich totiž kričí prípadne sa nezúčastňuje výchovy. Múdry kráľ deti učí k výchove, určuje priority, dáva mantinely, ale na druhej strane aj priestor.

Čarodej

Úlohou čarodeja je premenovať nepochopiteľné veci na pochopiteľné. Jeho archetyp je uvedomelý, vďaka čomu mu pomáha poznať hĺbku a zmysel svojho ja. Môže sa ale stať aj čarodejom ničiteľom ako guru či duchovný a vtedy ho môže premôcť pýcha. V zamestnaní títo ľudia vyčkávajú na pravý čas, kedy prídu s originálnym nápadom, ktorý každého prekvapí.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií