fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala pozvoľna klesať aj naďalej, stále je tu však jedno riziko

Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.4.2022 (Webnoviny.sk) – Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala pozvoľna klesať aj v najbližších mesiacoch. Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pre trh práce však naďalej zostáva rizikom vojnový konflikt na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ten má podľa analytika potenciál oslabiť ekonomický rast v Európe, vrátane Slovenska, a znížiť tak aj dopyt zamestnávateľov po pracovnej sile, najmä v prípade zastavenia dodávok plynu z Ruska.

Nesúlad medzi ponukou a dopytom

„V našom základom scenári so zachovanými tokmi komodít z Ruska však očakávame, že dopady na ekonomický rast by mohli byť tlmené, ekonomika by si mala stále uchovať jemný rast, trh práce by mal ostať relatívne robustný a nemal by vykázať nárast nezamestnanosti,” uviedol Koršňák.

Odídenci z Ukrajiny by podľa neho mohli krátkodobo, počas trvania konfliktu, aspoň čiastočne zmierniť problém so zvyšujúcim sa počtom voľných pracovných miest v ekonomike.

Problémom by však opäť mohol byť nesúlad medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile. Už marec podľa analytika ukázal, že utečenci sa zatiaľ uplatňujú skôr na dočasných pomocných pozíciách.

Prečítajte si tiež:
Hodnota bodu pre úrazové dávky sa tento rok zvýši na 24,22 eura

Vojna nebola stopkou pre klesanie

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla o 0,19 percentuálneho bodu na 6,67 percenta. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Medziročne sa podľa neho miera nezamestnanosti v marci znížila o 1,31 percentuálneho bodu.

Pokles nezamestnanosti podľa ministra nezastavila ani vojna na Ukrajine. Miera nezamestnanosti klesá vo všetkých regiónoch na Slovensku.

Výnimkou je päť okresov

Minister práce a sociálnych vecí upozornil na to, že vlani miera nezamestnanosti vrcholila až v apríli.

„V tomto roku krivka miery nezamestnanosti vyvrcholila v januári a odvtedy nám nezamestnanosť klesá,” povedal. Počas marca si podľa neho našlo na Slovensku prácu asi 5-tisíc živiteľov rodín. Vo všetkých okresoch na Slovensku, s výnimkou piatich okresov, miera nezamestnanosti klesá. Najviac sa nezamestnanosť znižuje na západe Slovenska.

Viac k témam: Miera nezamestnanosti, rusko-ukrajinský konflikt, Trh práce, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala pozvoľna klesať aj naďalej, stále je tu však jedno riziko © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
O koľko eur sa zvýši prídavok na dieťa? Matovič chce inú sumu, ako bola navrhovaná
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií