fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mikulca čaká ôsme odvolávanie, Smeru-SD prešlo aj ďalšie mimoriadne rokovanie o situácii v zdravotníctve

Smer-SD tentokrát odvolávanie zdôvodňuje tým, že minister vnútra zlyhal pri riadení procesov súvisiacich s migračnou krízou.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.11.2022 (Webnoviny.sk) – Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) iniciovala dve mimoriadne rokovania Národnej rady SR (NR SR), ktoré budú nasledovať po skončení aktuálnej 75. schôdze. Na jednej sa opozícia bude pokúšať odvolať ministra vnútra Romana Mikulca a druhá bude venovaná aktuálnej situácii v zdravotníctve.

Odvolávanie pre migračnú krízu

Návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi je už ôsmym v poradí. Tentokrát ho Smer-SD zdôvodňuje tým, že minister vnútra zlyhal pri riadení procesov súvisiacich s migračnou krízou.

„Ministerstvo vnútra úplne odignorovalo povinnosť strážiť vnútornú slovensko-maďarskú hranicu, v dôsledku čoho sa skupiny nelegálnych migrantov bez akýchkoľvek problémov presúvajú na slovensko-českú hranicu, kde sú zadržiavaní českými orgánmi a na základe tzv. readmisnej dohody vracaní späť na územie Slovenska,“ uvádza sa v návrhu, pod ktorým sú podpísaní nielen poslanci Smeru-SD, ale aj Hlasu-SD, Republiky a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana).

Zlyhanie rezortu vnútra je podľa opozičných poslancov natoľko závažné, že susedné krajiny Česká republika a Rakúsko zaviedli prvýkrát od vstupu do schengenského priestoru hraničné kontroly práve z dôvodu nelegálnej migrácie.

Prečítajte si tiež:
Janíček a Strelčík sa dočkali spravodlivosti v kauze Fatima, Jankovská ich pred 20 rokmi nemala odsúdiť (foto)

Riešenie kríz v zdravotníctve

Na ďalšej mimoriadnej schôdzi parlamentu navrhuje opozícia prijať uznesenie k riešeniu krízovej situácie v zdravotníctve. V návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Smeru-SD a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana), sa píše, že treba zohľadniť požiadavky zdravotníckych pracovníkov predložených prostredníctvom Lekárskeho odborového združenia.

Poslanci žiadajú vládu SR, aby zabezpečila zdroje v štátnom rozpočte na rok 2023 a dofinancovala sektor zdravotníctva v časti úhrady za poistenca štátu mesačne v rozsahu štyroch percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Okrem toho požadujú dopracovať a zabezpečiť implementáciu systému DRG, ktorý bude pokrývať ekonomicky oprávnené náklady vznikajúce pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. (Klasifikačný systém DRG je mechanizmus slúžiaci na výpočet finančnej náročnosti liečby pacienta. Umožňuje zaradiť liečbu pacienta podľa demografických, diagnostických a terapeutických charakteristík, poz. SITA.)

Opoziční poslanci tiež navrhujú upraviť normatív počtu zdravotníckych pracovníkov a riešiť navýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek. V predloženom návrhu uznesenia žiadajú, aby neatestovaní lekári mali základnú zložku mzdy vo výške 1,7 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a atestovaní lekári vo výške 2,8 násobku. Koeficient navrhujú zvýšiť za každý rok praxe o 0,05 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Prečítajte si tiež:
Čaputová: Slovensko a Taliansko podporujú humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine

Viac k témam: migračná kríza, Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister vnútra SR, Odvolávanie Mikulca, platy zdravotníkov, Schengen, Zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Mikulca čaká ôsme odvolávanie, Smeru-SD prešlo aj ďalšie mimoriadne rokovanie o situácii v zdravotníctve © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií