fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mikulec: Je dôležité chrániť vonkajšie hranice Schengenu, aby sme mohli skončiť s hraničnými kontrolami

Rezort vnútra pošle Maďarsku 40 policajtov na pomoc pri migračnom tlaku zo západného Balkánu.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.10.2022 (Webnoviny.sk) – Je dôležité chrániť vonkajšie hranice Schengenu, aby sme mohli skončiť s hraničnými kontrolami, tvrdí slovenský minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Nelegálna migrácia, ochrana vonkajších hraníc Schengenu, ale i znovuzavádzanie hraničných kontrol boli témami diskusií medzi ministrami vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) a Európskou komisiou (EK) na Rade EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu.

Boj proti prevádzačstvu

Slovenský rezort vnútra pošle Maďarsku 40 policajtov na pomoc pri migračnom tlaku zo západného Balkánu i nelegálnej sekundárnej migrácii. Na stretnutí sa tiež diskutovalo o boji proti prevádzačstvu, harmonizácii vízovej politiky a Frontexe. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo vnútra SR (MV SR).

„Za Slovensko sme presadzovali a presadzujeme riešenie, že problematika nelegálnej migrácie patrí na rokovanie na európsku pôdu, nie je to téma na úrovni bilaterálnych dohôd jednotlivých krajín, a preto sme sa aj dnes vyjadrili, že sme neboli šťastní z opatrení, ktoré zaviedlo Česko alebo Rakúsko v podobe kontroly na vnútornej hranici,” povedal minister Mikulec.

Problematická návratová politika

Na stretnutí prezentoval výsledky zo stretnutia ministrov vnútra Česka, Slovenska, Maďarska a Rakúska. Dodal, že Európska komisia už prišla s určitými krokmi.

Prečítajte si tiež:
Smer podporí navrhované navyšovanie tohtoročného rozpočtu, Fico však predostrel zopár zásadných podmienok (video)

Podľa šéfa rezortu vnútra budú členské štáty EÚ a EK naďalej tlačiť na západný Balkán, s cieľom sprísnenia pravidiel vstupu pre tretie krajiny. Srbsko sa tiež zaviazalo, že svoje vízové pravidlá zosúladí s vízovými pravidlami EÚ.

Za ďalšiu dôležitú tému označil Mikulec návratovú problematiku, ktorá je podľa neho problematická. „Toto sme určitým spôsobom vytýkali a upozorňovali na to, že podľa súčasného schengenského kódexu a návratovej smernice, ľudia, ktorí prichádzajú z niektorých tretích krajín, nie sú navrátiteľní vzhľadom na to, že v krajinách ich pôvodu prebieha vojnový konflikt. Aj toto bol hlavný dôvod, čo od začiatku hovoríme, že túto problematiku musíme riešiť na európskej úrovni,” vysvetlil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Kontroly na hraniciach, Nelegálna migrácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Mikulec: Je dôležité chrániť vonkajšie hranice Schengenu, aby sme mohli skončiť s hraničnými kontrolami © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií