fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Moldavsko má po výbuchoch v Podnestersku vážne obavy, prezidentka už zvolala bezpečnostnú radu

Explózie pravdepodobne spôsobili granáty s raketovým pohonom.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.4.2022 (Webnoviny.sk) – Moldavská prezidentka Maia Sanduová zvolala zasadnutie najvyššej bezpečnostnej rady v krajine. Ako referuje spravodajský web BBC, dôvodom sú pondelňajšie výbuchy, ktoré zasiahli ministerstvo štátnej bezpečnosti v odštiepeneckom regióne Podnestersko.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Explózie mali spôsobiť granáty

Spomenuté explózie pravdepodobne spôsobili granáty s raketovým pohonom. Nikto však nebol zranený. Podľa ministerstva vnútra dve explózie zasiahli v utorok ráno aj rádiovú vežu neďaleko hraníc s Ukrajinou, odkiaľ vysielali ruské stanice. BBC však toto tvrdenie nedokázalo overiť.

Odchod z Podnesterska odmietajú

Podnestersko je separatistický región Moldavska, ktorý ekonomicky, politicky i vojensky podporuje Rusko. Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych.

Výzvy Kišiňova na odchod ruských vojakov Moskva odmieta s tým, že „mierové jednotky“ chránia ruskú menšinu a zostanú v regióne až do vyriešenia nezhôd.

Ruský vojenský veliteľ Rustam Minnekajev minulý týždeň vyhlásil, že kontrola východnej a južnej Ukrajiny by tiež umožnila prístup do Podnesterska.

Prečítajte si tiež:
Rusi zneužívajú deti na prieskumnícku činnosť, za informácie o pozíciách ukrajinskej armády im núkajú peniaze

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Podnestersko, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Výbuchy
Zdroj: Webnoviny.sk – Moldavsko má po výbuchoch v Podnestersku vážne obavy, prezidentka už zvolala bezpečnostnú radu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií