fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Monitoring médií a mediálna analýza – k čomu sú v biznise dobré?

Mať dostatok informácií a zároveň sa v nich neutopiť, to môže byť problém. Ako získať výborný mediálny prehľad o spoločensko-politickom dianí, zmenách legislatívy, vybraných trhových segmentoch, alebo konkurenčnom prostredí?

Máte tip? napíšte nám mailom

3.5.2022 (Webnoviny.sk) – Mať dostatok informácií a zároveň sa v nich neutopiť, to môže byť problém. Ako získať výborný mediálny prehľad o spoločensko-politickom dianí, zmenách legislatívy, vybraných trhových segmentoch, alebo konkurenčnom prostredí? Chcete vedieť čo sa píše o vás a vašej konkurencii? Tak prestaňte robiť chybu amatérov a zabezpečte si kvalitný monitoring médií. Jeho sofistikovanejšou nadstavbou je mediálna analýza, ktorá rieši odpovede na kvantitatívne a kvalitatívne faktory zachytených mediálnych výstupov. Hodnota informácií má v dnešnej dobe cenu zlata, o tom zrejme netreba polemizovať. Ako ich využiť vo svoj prospech?

Krízová komunikácia – bez monitoringu to neskúšajte

Nie je žiadnou výnimkou, že najmä väčšie spoločnosti a nadnárodné koncerny sú atakované výrazne väčším mediálnym tlakom a všeobecne sú pod väčším drobnohľadom verejnosti. Obdobne sú na tom štátne inštitúcie, výrobné závody a pod. Šťastie praje pripraveným a vedia to aj subjekty tohto typu. Preto sú ich komunikačné oddelenia zostavené z viacčlenných tímov profesionálov. Počas hektických situácií, ktoré prináša fáza krízovej komunikácie sa bavíme o tom, že mediálny prehľad má cenu zlata a zároveň sa komunikácia smerom k verejnosti riadi extrémne senzitívne. S nadsádzkou – sedíte na sude s informačným pušným prachom. V takom prípade je nevyhnutná synergia dokonalého mediálneho obrazu, citlivosti a rozvahy pri výbere slov a posolstva.

Kľúčovou súčasťou krízovej komunikácie je adekvátna proaktívna aj reaktívna komunikácia adresovaná všetkým stakeholderom – vrátanej širokej verejnosti. Štýl, obsah a intenzita krízovej komunikácie sú vo veľkej miere závislé od dokonalého poznania kontentu externého mediálneho prostredia, nálad verejnosti, teda od čo najaktuálnejšieho a najpresnejšieho monitoringu médií. Ak pri čítaní týchto riadkov nadobúdate presvedčenie, že váš podnikateľský alebo iný subjekt môže byť vystavený krízovej komunikácií, tak vedzte, že bez monitoringu médií v reálnom čase a sofistikovaného systému upozornení by to nemuselo dopadnúť dobre. Myslite krok dopredu.

Prečítajte si tiež:
Ďalšie zrekonštruované židovské cintoríny vďaka dobrodincom

Pridaná hodnota mediálnej analýzy

Kvantitatívna, kvalitatívna analýza, hodnota AVE – nič vám to nevraví? Tak poďme na to. Sú to elementárne faktory mediálnej analýzy, ktoré vypovedajú o tom, koľko mediálnych výstupov pri zvolených vstupných parametroch (kľúčové slová a okruh tém) bolo za daný časový úsek (týždeň, mesiac atď.) zachytených vo vybraných médiách, v akom pomere prevyšovali pozitívne, negatívne alebo neutrálne správy a aká bola priemerná finančná hodnota mediálneho priestoru v ktorom bola správa publikovaná, odznela vo forme reportáže atď. Podrobnosti k tejto téme vám však najlepšie ozrejmí dobre zaškolený pracovník pri osobnej konzultácií.

Mediálne analýzy sa zvyknú spracúvať na mesačnej a kvartálnej báze. Výnimkou nie sú ani ad hoc jednorazové mediálne analýzy pre vyhodnotenie konkrétnej mediálnej kampane a pod. Určite nie je žiadnym prekvapením, že monitoring médií a mediálne analýzy sú “nutným pracovným nástrojom” pre oblasť Public Relations (PR) a Public Affairs (PA). Úroveň mediálnej analýzy krehko závisí od kvality a skúseností analytikov, ktorí pracujú na jej príprave. Preto neriešte iba otázku ceny a rýchlosti dodania, ale zamerajte sa aj na históriu firmy, jej pôsobenie v danej problematike a v neposlednom rade pozrite sa na referencie. Stavte na kvalitu a nie nízku cenu.

Neriskujte – vyberte si skúseného dodávateľa

Určite sa zhodneme na tom, že s informáciami vedia pracovať najlepšie tí, ktorí sú priamo pri zdroji. Ak to rozmeníme na drobné – kto môže spoľahlivejšie narábať s informáciami než tlačová agentúra, ktorá je vo veľkej miere primárnym zdrojom pre spravodajstvo samotných médií? Pravdepodobne aj vy poznáte tlačovú agentúru SITA alebo ste o nej aspoň počuli. Ak náhodou nie, tak vedzte, že tento rok oslavuje 25 rokov úspešného pôsobenia na slovenskom mediálnom trhu. Jej prvotným poslaním bolo poskytovať komerčným médiám, ale i štátnym inštitúciám kvalitný spravodajský servis. Ako jediná tlačová agentúra na Slovensku je plne nezávislá od štátnych peňazí.

Prečítajte si tiež:
Toto je 12 najlepších slovenských malých a stredných firiem Slovenska v rebríčku Diamanty slovenského biznisu 2021

SITA je rešpektovaným mediálnym domom, ktorý ponúka nezávislé spravodajstvo, ale aj portfólio online projektov akými sú: webnoviny.sk, venergetike.sk, vofinanciach.sk a ďalšie. V segmente poskytovania služieb monitoringu médií a mediálnych analýz je na slovenskom trhu priekopníkom a disponuje dlhoročnými nenahraditeľnými skúsenosťami. Kvalita finálneho produktu a služby tohto typu sa vždy opiera o prax ľudí, ktorí sa každodenne venujú ich príprave. Množstvo subjektov verejného a súkromného sektora, vrátane PR agentúr, cielene vyhľadáva tlačovú agentúru SITA, ako spoľahlivého partnera pre komplexné pokrytie mediálneho servisu – vrátane publikovania tlačových správ a PR článkov cez rozsiahlu sieť online distribučných kanálov. Detailné informácie o službách SITA nájdete priamo na stránke www.sita.sk alebo nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailovej adresy marketing@sita.sk.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou SITA Slovenská tlačová agentúra a.s., ktorá úspešne pôsobí na slovenskom mediálnom trhu už 25 rokov a poskytuje overené informácie z dôveryhodných zdrojov.

Viac k témam: monitoring médií, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Monitoring médií a mediálna analýza – k čomu sú v biznise dobré? © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií