fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muži strhli sochu kontroverzného kňaza, súd ich zbavil viny

Keď sa po smrti Henryka Jankowského začali množiť dôkazy o sexuálnom zneužívaní chlapcov a dievčat, úrady najprv sochu odmietali odstrániť a tak sa rozhodli konať traja aktivisti.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.11.2022 (Webnoviny.sk) – Okresný súd v poľskom Gdansku v pondelok zbavil viny trojicu mužov, ktorí v roku 2019 strhli sochu zosnulého kňaza podozrivého zo sexuálneho zneužívania mladistvých.

Henryk Jankowski, ktorý zomrel v roku 2010, sa dostal do povedomia v osemdesiatych rokoch minulého storočia vďaka podpore prodemokratického hnutia Solidarita a jeho lídra Lecha Walesu v boji proti poľskému komunistickému režimu.

Keď sa po jeho smrti začali množiť dôkazy o zneužívaní chlapcov a dievčat, úrady najprv sochu odmietali odstrániť a tak sa rozhodli konať traja aktivisti.

Konrad Korzeniowski, Rafal Suszek a Michal Wojcieszczuk sochu strhli vo februári 2019 a následne sami zavolali políciu, pričom tiež zverejnili manifest, v ktorom vysvetľovali, že konali pre dobro komunity. Cirkev obvinili zo „systematickej spoluviny na zle, ktoré robil ľuďom Henryk Jankowski“ a verejných predstaviteľov z toho, že od problému odvracajú zrak.

Pracovníci prístavu sochu vrátili na miesto, no predstavitelia mesta napokon odhlasovali jej odstránenie a tiež premenovanie námestia, na ktorom stála.

Vlani nižší súd aktivistov uznal za vinných z urážky a zničenia pamätníka, no nedal im trest s odôvodnením, že ich čin mal „nízku spoločenskú škodlivosť“. Pondelkové rozhodnutie vyššieho súdu o ich zbavení viny je konečné.

Prečítajte si tiež:
Srbsko neuzná anexiu štyroch ukrajinských regiónov Ruskom, chráni tak svoju vlastnú územnú integritu

Viac k témam: Cirkev, Sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Muži strhli sochu kontroverzného kňaza, súd ich zbavil viny © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií