fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemecký prezident priznal chyby a zlyhanie v prístupe k Rusku, vážne mal brať aj varovania o Nord Stream 2

Nemecko malo podľa niekdajšieho ministra zahraničných vecí brať viac vážne varovania východoeurópskych partnerov, a to najmä v čase po roku 2014 a v súvislosti s výstavbou plynovodu Nord Stream 2.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.4.2022 (Webnoviny.sk) – Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier priznal, že ako minister zahraničných vecí chyboval v prístupe k Rusku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Steinmeier pôsobil dvakrát na poste ministra zahraničných vecí v kabinete bývalej kancelárky Angely Merkelovej, naposledy v rokoch 2013 až 2017, a predtým bol šéfom úradu kancelára Gerharda Schrödera. Nemecko sa v tom čase snažilo o dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a budovalo úzke vzťahy týkajúce sa energií.

Prezident však v utorok pre televíziu ZDF povedal, že „v mnohých bodoch zlyhali“, vrátane snáh podporiť Rusko na ceste k demokracii a rešpektovaniu ľudských práv. Priznal pritom, že medzi európskymi krajinami bolo „množstvo rôznych hodnotení“ Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Je pravda, že sme mali brať viac vážne varovania našich východoeurópskych partnerov, najmä v čase po roku 2014“ a v súvislosti s výstavbou plynovodu Nord Stream 2.

Trvanie na tomto projekte bola podľa Steinmeiera chyba a stála Nemecko „množstvo dôvery a spoľahlivosti“ vo východnej Európe.

Súčasný nemecký kancelár Olaf Scholz projekt plynovodu pozastavil v týždni, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:
Rusi sa snažia Charkov zrovnať so zemou, intenzívne bombardujú obytné štvrte a vraždia civilistov

Viac k témam: Plynovod s Ruskom Nord Stream 2, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecký prezident priznal chyby a zlyhanie v prístupe k Rusku, vážne mal brať aj varovania o Nord Stream 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií