fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový ekologický šport plogging: Urobte niečo pre seba a svoju planétu

Máte tip? napíšte nám mailom

Ste športovec telom i dušou alebo s tým ešte len začínate? Máme pre vás skvelý nápad! Vyskúšajte ekologický šport plogging, kedy urobíte veľa pre svoje zdravie aj našu planétu.

Nový ekologický šport plogging – prišiel k nám zo Švédska

O tom, že ešte vždy sa dá vymyslieť nejaká nová športová disciplína, sa presviedčame každý rok. K jednej z tých najnovších patrí jednoznačne aj plogging. Ide o obyčajný beh, pri ktorom ale človek pozdĺž svojej trasy zbiera odpadky. Názov vznikol ako kombinácia slov jogging a švédskeho slova “plocka upp”, ktoré znamená zdvihnúť. Ekologický šport plogging vznikol v roku 2016. Stojí za ním 57-ročný švédsky environmentalista Erik Ahlström.

Myšlienka je krásna

Okolo nás je stále veľa rozhádzaného odpadu, ktorý ľudia bežne obchádzajú. Ekologický šport plogging vyzýva ľudí, aby si išli zabehať a popri tom v podrepe pozbierali odpadky. Počas pol hodiny dokáže človek spáliť 288 kalórií, čo je veľmi podobné ako pri klasickom behu. Nielenže beháte, ale v podrepe zbierate odpadky. Musíte spomaliť, zrýchliť a ak máte plné vrecko, tak bežať aj k najbližšiemu kontajneru. Ohýbate sa a do športu zapojíte aj svoje ramená. Dobrý pocit máte tak z dvoch vecí – urobili ste niečo pre svoje zdravie a krásu, cítite sa šťastne a môžete byť hrdí na pomoc prírode, ktorú musíme zachovať aj pre nasledujúce generácie.

Popularita tohto športu narastá

Mnohých ľudí to asi neprekvapí. Narastá povedomie o ochrane životného prostredia, viac sa zaujímame o zero waste a minimalizmus. V čase veľkého množstva civilizačných chorôb je šport dôležitý pre zdravie tela i mysle. Plogging má svojich fanúšikov na sociálnych sieťach. Bežci zdieľajú svoje zážitky, zverejňujú fotografie nájdených odpadkov a snažia sa prilákať viac nových priaznivcov. Je to zábava, no ekologický šport plogging má predsa hlbšiu myšlienku. Fitness aplikácia Lifesum vám umožní zapísať si čas strávený pri tomto športe ako časť tréningových nastavení.

View this post on Instagram

Repost @hejcosverige om hur det började. . . "Hejco först i världen med att Plogga Plogging, att plocka skräp samtidigt som man joggar, har under det senaste året spridit sig över världen. Vad många inte vet är att det tog fart med hjälp av Boråsföretaget Hejco. I veckan besökte Erik Ahlström, grundare av trenden, Borås för att inspirera världens bästa ploggföretag. – Hejco var det första företaget som tog kontakt med mig efter att jag startade Plogga 2016. Strax efter det tog det fart, både i Sverige och internationellt. Hejco och deras engagemang var en bidragande anledningen till det, säger Erik Ahlström, grundare av Plogga. För att främja ett fortsatt engagemang på Hejco besökte Erik Ahlström företaget i veckan och höll en av sina inspirerande föreläsningar som avslutades med att hela företaget gav sig ut för att plogga. – Att ta hand om både våra kunder och oss själva är en del av Hejcos DNA. Det känns därför som en självklarhet att även ta hand om vår närmiljö, och behovet av att göra det verkar tyvärr inte minska, säger Helen Landerborn, vd på Hejco" Läs mer https://hejco.se/sv/nyhetsrum. #plogga #hejco #wecare #ploggamedhejco #plogging

A post shared by Plogga (@plogga) on

Nebojte sa začať

Na začiatok je to jednoduché. Stačí si nachystať športové oblečenie, pohodlné tenisky vhodné na behanie a vrecko na odpadky. Možno ostanete šokovaní, koľko sklených a plastových fliaš, obalov od sladkostí alebo potravín sa povaľuje pri chodníkoch a cyklistických trasách. Možno sa zamyslíte nad tým, kam to spejeme, keď si po sebe nedokážeme upratať a ničíme to, čo by sme mali zo všetkých síl chrániť. Vaše tréningy budú mať celkom iný význam a možno prídete na to, že starať sa o krásny svet okolo je poslaním každého jedného človeka. Ekologický šport plogging vám ukáže opäť niečo nové.

Prečítajte si tiež:

Sme pozadu! Slovensko skončilo v rámci spracovania odpadu na najhoršom mieste

Zdroj: etrend.sk  noizz.sk  eduworld.sk  tech.sme.sk  zemito.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií