fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

70-ročná babička očistila v roku 2018 až 52 pláží od odpadu. Inšpiroval ju dokumentárny film o znečistení planéty plastami

Máte tip? napíšte nám mailom

Určite si spomínate na náš súhrn udalostí, ktoré pohli Slovenskom v roku 2018. Aj vo svete sa toho zomlelo mnoho. Napríklad 70-ročná babička Pat Smithová očistila 52 pláží v jej rodnom meste Cornwalle ležiace na južnom pobreží Anglicka.

Stačilo vidieť jeden dokument o znečistení planéty

Aby sme zachránili životné prostredie, musíme spojiť sily. Veľa ráz sa však stretávame iba so silnými slovami a nie skutkami. Táto babička je príkladom toho, že slová sú zbytočné, pokým každý z nás nepreukáže iniciatívnosť a nezačne konať. Od BBC Three Amazing Humans získala prezývku „Action Nan” (akčná babička).

Jej novoročným predsavzatím nebolo schudnúť, prestať si ohrýzať nechty alebo cestovať

Na svoju „ekologickú misiu” sa vybrala v januári minulého roka. Chcela urobiť z mesta Cornwalle, kde momentálne žije, lepšie a čistejšie miesto. „Prečo ľudia stále iba hovoria, že treba s pribúdajúcim odpadom niečo robiť, ale nič proti tomu nerobia?” pýtala sa Pat.

Tú istú otázku si kládla aj 13-ročná študentka z Norwichu v Anglicku, ktorá si dala za úlohu každý deň vyzbierať odpadky okolo školy.

Pat chcela byť tou osobou, ktorá presvedčí i ostatných, aby priložili ruku k dielu a iba nerozprávali o negatívnom dopade plastov a iného odpadu na spoločnosť, zvieratá či prírodu. Od ukončenia tohto projektu sa Pat nezastavila a pustila sa aj do ďalších environmentálnych aktivít, ktoré dnes žnú jednej úspech za druhým. Neváhalo sa k nej pridať i niekoľko dobrovoľníkov – okrem vnúčat to boli dobrovoľníci z pláže Guardian či Surfers Against Sewage. Spolupracovala aj s aktivistami, ako Martin Dorey či Wayne Dixon.

https://www.instagram.com/p/BucIE4TH9cc/

Počas čistenia pláží si ju ľudia dokonca zamieňali s pracovníkmi mesta. Pre boredpanda.com povedala: „Ľudia tomu nerozumejú. Robila som to dobrovoľne. Mali by sme prijať plnú zodpovednosť za vykonané činy a snažiť sa ich napraviť.”

Ešte pred vyčistením pláže spustila kampaň na úplné odstránenie plastov v meste Cornwall. K dnešnému dňu vyzvala až 600 miestnych firiem, aby zakázali výrobu jednorázového plastu.

Len pre zaujímavosť, o zákaze plastov sme vás v priebehu tohto mesiaca informovali dvakrát. Vedeli ste, že v roku 2014 San Francisco zakázalo predaj plastových tašiek a plastovej penovej výplne a v súčasnosti sa k nim pridajú i plastové fľaše? Mexiko taktiež nezaháľalo a nechalo sa inšpirovať. 

S cieľom dosiahnuť vytýčený cieľ – očistiť a najlepšie nadobro zbaviť krajinu plastov – založila v roku 2017 organizáciu The Final Straw Cornwall.

Jej snahou je zvyšovať povedomie o katastrofálnych následkoch plastov, najmä slamiek. Podľa Pat sú výborným príkladom absolútne nepotrebného plastu, ktorý použijeme len raz a potom ich vyhodíme (často však končia v mori, kde vedia napáchať skutočné zlo). Aj na prvý pohľad nevinne vyzerajúca slamka prežije každého jedného z nás. Náhradou môžu byť slamky z trávy, ryže a tapioky a najnovšie už aj z kokosovej palmy.

https://www.instagram.com/p/BwSEva0g9ut/

S čím prídu výrobcovia nabudúce?

Pat odporúča používať akúkoľvek alternatívu, ktorá by neubližovala planéte a zvieratám, ktoré na nej žijú. Skvelým príkladom by mohli byť aj papierové slamky či prírodné listy, ktorými sa dá miesto plastového vrchnáka pokojne uzavrieť káva či iná tekutina.

V takomto prípade slamku vôbec nepotrebujete, a o to predsa ide, no nie?

https://www.instagram.com/p/Bx3qrKug56e/

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com/yanyantiu2482, instagram.com/The Final Straw

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií