Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obhrýzate si nechty? Možno je za tým viac ako nuda či nervozita…

Zlozvyk, trauma alebo choroba?

Obhrýzanie nechtov nie je tabu. Trpí ním veľa ľudí, najmä tí, ktorí sú zavalení učením, prácou, zažívajú ťažké obdobie alebo sú pod tlakom a v strese. Možno si poviete – nič zaujímavé a nové, nechty sa obhrýzali pred tým, obhrýzať sa budú aj naďalej. Ale vedeli ste, že za „nevinným“ zlozvykom sa môže skrývať niečo viac? A tiež to, že sa s ním dá bojovať?

Psychika ako častá príčina

Za všetkým hľadaj psychiku. Presne toto platí aj pri obhrýzaní nechtov, ktoré sa odborne nazýva onychophagia. Najčastejšie sa s touto diagnózou stretávame u nervóznych ľudí, ktorí toho majú veľa. Môže za ňou stáť vnútorná neistota, potláčanie negatívnych spomienok a zážitkov, traumy…  Tiež vyjadruje nenávisť k jednému z rodičov, väčšinou k otcovi.

Zaujímavé však je, že ľudia, ktorí si obhrýzali nechty a neskôr začali fajčiť, výrazne znížili množstvo stresu a tým pádom si nechty nehrýzli. K tomuto by som dodala len, že išli z extrému do extrému…

nechty

Dá sa s onychophagiou skoncovať?

Je to náročné, ale dá sa to. Musíte si povedať, či vám stojí za to, mať škaredé a obhryzené nechty alebo si povedať, že by nebolo celkom od veci, keby tie nechty dobré vyzerali, boli celé a rovné. Na ich úpravu by ste tak nemuseli používať zuby (tým zubom by táto zmena len prospela 🙂 ), ale napríklad nožničky alebo pilník. Na to, aby ste s obhrýzaním nechtov skončili, budete potrebovať sakramentsky pevnú vôľu a čas. Nič sa nespraví hneď, a tak musíte dať nechtu a jeho okoliu istý čas na regeneráciu. Možno by vám v tom mohol pomôcť aj krém na ruky, ktorý bude vyživovať nechty a kožu v ich okolí, čím by sa proces regenerácie síce málo, ale aspoň nejako urýchlil a podporil. Musíte sa naozaj prísne kontrolovať, pretože navyknúť si na zlozvyk je jedna vec, no zbaviť sa ho je už obtiažnejšie. Pokiaľ sa vám to však nepodarí na prvýkrát, nezúfajte. Ohrýzanie sa niekedy vracia, keď prežívate stresujúce udalosti a len málokomu sa podarí vytlačiť ho zo svojho života navždy. Väčšina však boj s onychophagiou vyhrá na druhý-tretí raz.

Ako teda vyhrať nad pokušením obhrýzať?

Ako som spomínala vyššie, najzákladnejšie je kontrolovať sa a mať pevnú vôľu. No tu sú rady od ľudí, ktorí si nechty obhrýzali, ale prestali s tým… Za vyskúšanie nič nedáte…

  • Nalakujte si nechty. Pokiaľ ste žena, máte to o niečo jednoduchšie, muži môžu zvoliť priesvitný lak. Po nalakovaní nechtov sa pri hryzení nechtov určite zarazíte. Buď preto, pretože si spomeniete na to, ako ste ich lakovali alebo preto, pretože budete pod zubmi cítiť vrstvu laku.
  • Zoberiete si leukoplast nastrihané na pásiky a oblepíte si nimi nechty (bruško prst dookola). Budete síce vyzerať zaujímavo, no nechty si neobhryziete, pretože ich bude ukrývať vrstva leukoplastu.
  • Ľudia, ktorí majú strojček na zuby sa nemusia tak veľmi báť, pretože strojček čiastočne bráni hryzeniu. Pri krátkych nechtoch nemá šancu!
  • Štipľavé. Natrite si nechty niečím, čo vám v momente pripomenie, čo robíte zle…
  • Ženy, ktoré majú gélové nechty sa naozaj nemusia strachovať… Kto by už len odhryzol kus z umelého nechta? Btw –  táto „terapia“ gélovými nechtami je pre väčšinu žien, ktoré ju skúsili topka, a nevedia si ju vynachváliť.nechty1

Foto:  pixabay.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií