fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Peniaze pre zdravotníkov z prvej vlny ešte nedorazili! Matovič ich prosí o pomoc a sľubuje vysoké odmeny

Premiér Igor Matovič prosí zdravotníkov, ktorí chcú pomôcť pri plošnom testovaní iba v jeden deň, aby odpracovali dva dni. „Nie je to asi fér z mojej strany, ale nevyhnutne vás potrebujeme, aby sme túto skúšku zvládli,“ povedal Matovič. Zdravotníkom, ktorí budú pomáhať oba dni, sľúbil mimoriadnu odmenu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak sa zdravotníci prihlásili len na jeden deň, ale nakoniec by pracovali oba dni, dostali by odmenu 500 eur. Za dva dni by bez príplatku za pozitívne testovaných dostali 700 eur (sto eur za deň a 500 odmena). Čo je čistá mesačná mzda zdravotnej sestry.

Zdravotníci sa vraj odhlasujú z databázy a nechcú ísť dobrovoľne pomáhať pri celoplošnom testovaní. „Všetci robia maximum, ale bez lekárov a sestier to nedajú.,” informuje DenníkN.

Testovanie bolo bez diskusie s lekárskou komorou

Šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár včera na tlačovom brífingu priznal, že na krízovom štábe, ktorý zasadal ohľadne plošného testovania nemali záujem o diskusiu s Lekárskou komorou: ,,Vy sa starajte o to, aby tam prišlo 20-tisíc lekárov, to bola asi odborná diskusia,“ povedal Kollár o rozhovore s Matovičom. ,,Ak som sa snažil vysvetliť niečo ohľadne testov a týchto vecí, tak som cítil, že je rozhodnuté a diskusia sa vôbec neviedla. Snažili sme sa testovanie odkloniť a hľadať iné riešenie,“ povedal Kollár.

Peniaze pre zdravotníkov z prvej vlny nedorazili

Odmeny pre zdravotníkov z prvej vlny ešte zdravotníkom nedorazili. Minister zdravotníctva na tlačovom brífingu povedal, že sú tam technické komplikácie pri posielaní peňazí, hlavne súkromným nemocniciam. ,,O prvých odmenách sa začalo hovoriť ešte v apríli. Bolo navrhnutých zhruba 70 miliónov pre zdravotníckych pracovníkov, teda 200 až 300 eur na zdravotníckeho pracovníka. V Česku dostali za tri mesiace odmenu 1000 eur, každý mesiac – až tri mesiace, naviac. Posledné mesiace sa komunikuje, že už je to… už sa prevod poslal a vláda dnes (28.10 pozn. redakcie) schvaľovala odmeny zdravotníckych pracovníkov. Kocúrkovo je slabý výraz,“ povedal Kollár.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo 106 pozitívne testovaných a 65 úmrtí

Šetrenie síl zdravotníkov

Zdravotníci sú absolútne vyťažení a vyčerpaní. ,,My chceme, aby títo ľudia padali od pondelka do piatka na hubu a v sobotu nedeľu od rána od šiestej do jedenástej večera testovali, od pondelka išli na plno, zase s pacientami a príde sobota nedeľa, zase naplno testovali. A od pondelka boli zase v práci. Čaká nás, že o dva týždne príde strop (najviac prípadov) a vtedy musíme byť absolútne fit. Zobral toto niekto do úvahy,“ pýta sa Kollár.

Plošné testovanie je akcia politická, nie odborná

Kollár ďalej uviedol, že s Igorom Matovičom sa stretlo 30 až 40 zdravotníckych organizácií a pýtali sa premiéra, že kto mu to poradil plošné testovanie a kto rozhodol, že toto je to, čo Slovensko potrebuje. Odpoveď Matoviča vraj bola, že Slovensko bude prvá krajina. Na to Kollár povedal, že my nechceme byť prví, ale úspešní.

Vlastné ochranné pomôcky pri testovaní

Kollár tiež spomenul, že na ústrednom krízovom štábe im povedali, že si zdravotníci majú zabezpečiť ochranné pomôcky pri výkone výterov na plošnom testovaní samy.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo takmer 3500 nových prípadov a 3 úmrtia

 ,,Ani tón ani to, ako sa pristupovalo k lekárom a zdravotníkom sa mi vôbec nepáčil a celá diskusia sa viedla úplne niekde inde ako v odbornosti. Som sklamaný z rozhodnutí ústredného krízového štábu a hlavne to, ako sa vedú,“  opísal Kollár zasadnutie krízového štábu.

Marian Kollár sa vyjadril na svojom súkromnom brífingu, že situácia je veľmi vážna a sprevádzaná chaosom, hľadá sa preto vinník a tým vinníkom by mal byť Marian Kollár. Ohradil sa voči vyjadreniam ministra obrany Jaroslava Naďa.

Hovorí, že vždy bojoval za lekárov a zdravotníkov a nikdy nespolupracoval so žiadnou politickou stranou a nemá politické ambície.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook dennikn
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií