fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počas piatkovej noci môžeme pozorovať maximum meteorického roja Leoníd, vedci očakávajú prekvapenie

Podmienky na pozorovanie by mali byť priaznivé.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.11.2022 (Webnoviny.sk) – Počas piatkovej noci nastane maximum meteorického roja Leoníd. Podmienky na pozorovanie by mali byť priaznivé, keďže Mesiac bude dva dni po poslednej štvrti. Vedci tiež upozorňujú na predpoklad odborníkov z populárno-vedeckého časopisu Astronomy, ktorí na základe výpočtov očakávajú, že by mohlo dôjsť k prekvapeniu. Informuje o tom Slovenská akadémia vied (SAV) v tlačovej správe.

V noci po očakávanom maxime, teda 19. novembra 2022, môže byť aktivita Leoníd na úrovni viac ako 200 meteorov za hodinu. Takéto zvýšené frekvencie sa objavujú každých 32 – 34 rokov,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Svoreň tiež vysvetlil, že roj má husté stredové vlákno, čo znamená, že polovica meteorov by sa mala objaviť v priebehu 24 hodín okolo maxima.

Vtedy je možné vidieť okolo 15 meteorov za hodinu,“ dodal.

Leonidy sú pravidelný meteorický roj. Činné sú od 6. do 30 novembra. Ich materskou kométou je periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle. Prúd meteorov má kolmo na smer ich pohybu šírku približne 4 milióny kilometrov.

Prečítajte si tiež:
Orbán prišiel o verného spojenca, Kaczynski mu adresoval ostrú kritiku a odmietol s ním spolupracovať

Viac k témam: Kométa, Leonidy, Meteorický roj, zvýšené frekvencie
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas piatkovej noci môžeme pozorovať maximum meteorického roja Leoníd, vedci očakávajú prekvapenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií