Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počty úmrtí na Slovensku klesajú už tretí mesiac a COVID-19 má medzi príčinami smrti prekvapivé umiestnenie

Najhoršia situácia bola v Trnavskom a Košickom kraji, kde bol počet úmrtí vyšší než priemer predošlých piatich rokov o viac ako 10 percent.

26.7.2022 (Webnoviny.sk) – Počet zomretých za mesiac jún 2022 bol najnižší za posledné dva roky a celková nadúmrtnosť sa znížila na 1 %. V tlačovej správe to uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Viac o téme: Koronavírus

Miera nadúmrtnosti postupne klesá od marca 2022, v dvoch krajoch Slovenska však stále dosahovala hodnoty vyššie ako 10 %. Infekcii COVID-19 v júni 2022 podľahlo 31 osôb, v rebríčku najčastejších príčin úmrtí klesla na desiate miesto.

Skoro ako pred pandémiou

Počet úmrtí na Slovensku postupne klesá už tretí mesiac. Celkovo v júni 2022 zomrelo 4,1 tisíca osôb, čo predstavovalo len o 1,1 % ľudí viac než je hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie.

„Situácia v počte zomretých sa už druhý mesiac priblížila k stavu z predchádzajúcich rokov. Pozitívnejší trend vývoja dokresľuje fakt, že na Slovensku v júni zomrelo najmenej ľudí za posledných 24 mesiacov,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR, podľa ktorej sa výrazne znížil aj počet obetí na ochorenie COVID-19, ktorý v júni zapríčinil smrť už len 31 osobám.

Dva kraje sú na tom najhoršie

Výrazne menej ľudí zomieralo v skupine ľudí v produktívnom veku v Banskobystrickom kraji. Vyšší počet zomretých ako päťročný priemer pred nástupom pandémie sa počas šiesteho mesiaca tohto roka prejavil v štyroch z ôsmich slovenských krajov, pričom v jednotlivých regiónoch predstavovala nadúmrtnosť od 1 % do 12 %.

Najhoršia situácia bola v Trnavskom a Košickom kraji, kde bol počet úmrtí vyšší než priemer predošlých piatich rokov o viac ako 10 %.

Oproti májovým hodnotám sa situácia v miere nadúmrtnosti podľa ŠÚ zhoršila len v Košickom kraji. Naopak, v porovnaní s májom bolo najvýraznejšie zlepšenie situácie v Banskobystrickom kraji.

Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v júni 31 osôb, čo je dvadsaťkrát menej ako v marci 2022, keď zomrel na túto príčinu najvyšší počet osôb v tomto roku.

Koronavírus má 10. miesto

Najčastejšími príčinami úmrtí v šiestom mesiaci tohto roka boli podľa ŠÚ choroby obehového systému, ktoré tvorili 45 % úmrtí (1,8 tisíca osôb) a nádory 27 % (1,1 tisíca osôb). Obe skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehového systému zomrelo v júni oproti priemeru predošlých piatich rokov o 3 % menej osôb.
V prípade nádorov prvýkrát od októbra 2021 zomrelo viac ľudí ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou, a to o 4 %. Prvú päťku najčastejších príčin podľa ŠÚ SR dopĺňali v júni úmrtia na choroby dýchacej sústavy (7 %), tráviacej sústavy (6 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (5 %). COVIDu-19 patrila s necelým 1 % podielom na všetkých úmrtiach 10. priečka spomedzi 22 skupín ochorení.

Viac k témam: Koronavírus, Nadúmrtnosť, Pandémia, Úmrtnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Počty úmrtí na Slovensku klesajú už tretí mesiac a COVID-19 má medzi príčinami smrti prekvapivé umiestnenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií