fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár pokračuje, obžalovaný Miklas priznal vinu

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa prokuratúry trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.5.2022 (Webnoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v pondelok po viac ako dvoch hodinách zdržania pokračovalo hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Dobytkár. Senát riešil problém súvisiaci so zastupovaním jednej z obvinených právnických osôb, ktorú nakoniec vylúčili na samostatné konanie a súd pokračoval vyhláseniami obžalovaných.

Jeden z obžalovaných, bývalý hlavný radca regionálneho úradu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vo Zvolene, Viktor Miklas priznal vinu vo všetkých skutkoch, ktoré mu obžaloba kladie za vinu. Ostatní obžalovaní vinu popreli, alebo sa odmietli vyjadriť.

Obžaloba na 13 osôb

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M. Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:
Naďovo ministerstvo si pohlo s nákupom dronov, už o pár mesiacov by malo prísť s návrhom na obstarávanie

Niektorým hrozí prepadnutie majetku

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur.

Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že v prípade piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár pokračuje, obžalovaný Miklas priznal vinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Šimečka: Zrodila sa nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS (video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií