fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Polícia sprísňuje kontroly! Pri porušení zákazu vychádzania hrozí pokuta do výšky 1659 eur

Policajný prezident Peter Kovařík upozorňuje, že situácia je vážna a prosí, aby ľudia dodržiavali opatrenia. Kvôli zlej pandemickej situácii zvyšujú intenzitu kontrol po celom Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na základe vyhláseného núdzového stavu a aktuálnej epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, bude polícia vykonávať prísnejšie kontroly. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Prísnejšie kontroly

Od dnešného dňa spúšťa ešte prísnejšie kontroly na dodržiavanie protipandemických opatrení. Zatiaľ do 8. februára 2021, následne podľa vývoja situácie.

Policajti budú vo zvýšenej miere kontrolovať opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania, resp. účely cesty. Zvýšený výkon služby policajtov bude na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne. Tieto kontroly vykonajú príslušníci služby poriadkovej polície, služby dopravnej polície a služby železničnej polície.

Dopravní policajti vykonajú aj intenzívnejšie náhodné kontroly za účelom zistenia dodržiavania zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch, teda diaľniciach, cestách pre motorové vozidlá I. a II. triedy.

Treba sa preukázať

Naďalej platia zvýšené kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálnych epidemiologických opatrení a vydaných vyhlášok hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (povinnosť nosenia rúšok v interiéri a v exteriéri, dodržiavanie karanténnych opatrení a obmedzené fungovanie prevádzok).

Prečítajte si tiež:
Voda v Benátkach je čistá, môže za to pandémia koronavírusu COVID-19

Ak je nevyhnutné odchádzať z domu, napríklad do zamestnania, treba si zabezpečiť potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný hodnoverný dokument, ktorým sa dá preukázať nutnosť svojej cesty. Aktuálne platí, že policajti preverujú oprávnenosť zo zákazu vychádzania – certifikát, potvrdenie, sms správu či email a porovnávajú ich s osobnými údajmi konkrétnej osoby. Preto je potrebné mať pri sebe aj občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti.

Polícia je aktívna

Od začiatku tohto roka policajti preverovali:

  • 1821 prípadov podozrenia z porušenia lekárom stanovenej karantény, 635 osôb toto opatrenie naozaj porušilo,
  • 4904 prípadov podozrenia z porušenia zákazu otvorenia prevádzok, potvrdilo sa 56,
  • 5515 prípadov nenosenia rúšok, 2878 osôb však rúško, ani iné prekrytie nosa a úst vôbec nepoužilo,
  • 8830 prípadov podozrenia z porušenia zákazu vychádzania, v 3679 prípadov sa porušenie naozaj potvrdilo,
  • 769 prípadov policajti postúpili na RUVZ SR,
  • 422 prípadov policajti postúpili na okresné úrady.

Pokuta až do výšky 1659 eur

V prípade zistenia porušení každý prípad rieši polícia individuálne. Sankcie zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000,- Eur a v správnom konaní do 1659,- Eur.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií