fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poriadok v národnej rade zabezpečí Parlamentná stráž, poslanca bude môcť vyviesť z rokovacej sály

Úlohy, organizáciu a riadenie Parlamentnej stráže, ako aj práva a povinnosti jej príslušníkov, má ustanoviť osobitný zákon.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.6.2022 (Webnoviny.sk) – Zabezpečiť poriadok a bezpečnosť v budove Národnej rady SR (NR SR) vrátane rokovacej sály má Parlamentná stráž. Zaviesť sa má od januára budúceho roka. Stráž dostane oprávnenie vyviesť poslanca z rokovacej sály.

Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku, ktorú parlament schválil 85 hlasmi zo 122 prítomných.

Úlohy, organizáciu a riadenie Parlamentnej stráže, ako aj práva a povinnosti jej príslušníkov, má ustanoviť osobitný zákon.

Zatiaľ to postrážia ochrankári

Do jeho prijatia vyvedie poslanca vykázaného z rokovacej sály na základe pokynu predsedajúceho príslušník Policajného zboru zaradený v službe ochrany určených osôb.

Novela stanovuje, že ak vykázaný poslanec ani po opätovnej výzve predsedajúceho neopustí rokovaciu sálu, predsedajúci preruší schôdzu národnej rady na čas nevyhnutne potrebný na obnovenie poriadku a vykázaného poslanca môže dať vyviesť.

Vykázaný alebo vyvedený poslanec má právo v dni, v ktorom bol vykázaný alebo vyvedený, zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu okrem hlasovania o procedurálnych návrhoch.

Sankcia bude prísnejšia

Vzhľadom na to, že vyvedenie poslanca z rokovania národnej rady je vážnejším narušením poriadku a bezpečnosti v rokovacej sále ako vykázanie poslanca, zavádza sa aj prísnejšia sankcia za takéto porušenie zákona.

Prečítajte si tiež:
Pellegrini: Nemôžeme s čistým svedomím zahlasovať za vydanie akéhokoľvek poslanca parlamentu

Ak by bol poslanec vyvedený z rokovania národnej rady, stráca nárok na dva platy, funkčné príplatky a paušálne náhrady, ktoré by mu inak patrili nasledujúce dva mesiace.

Pokiaľ ide o rokovanie parlamentných výborov, predsedajúci bude môcť vykázať poslanca pri opakovanom narúšaní poriadku. Neráta sa však s tým, že by bolo možné poslanca z výboru vyviesť.

Viac k témam: parlamentná stráž, zákon o rokovacom poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poriadok v národnej rade zabezpečí Parlamentná stráž, poslanca bude môcť vyviesť z rokovacej sály © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií