fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pre Jána a Martinu: Milan Lasica, Emma Drobná a iní naspievali emotívnu pieseň

Máte tip? napíšte nám mailom

Emotívna pieseň pre Jána a Martinu vznikla v čase, keď si Slovensko pripomína druhé výročie ich zavraždenia.  

Presne 21. februára uplynuli dva roky od vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Oboch brutálne zavraždili v spoločnom dome vo Veľkej Mači. Z vraždy Kuciaka  a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Vražda novinára

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zmenila všetko. Novinári denne prinášali informácie o prepojení mafiánov na vládne špičky strany Smer – sociálna demokracia. Námestia boli plné ľudí, ktorí bojovali Za slušné Slovensko.

Také masy v uliciach naposledy zažilo ešte Československo v novembri 1989. O politiku sa začali zaujímať aj ľudia, ktorí nečítali dennú tlač. Smrť mladého novinára a jeho snúbenice pohli krajinou tak, že sa o dianie na Slovensku začali zaujímať aj iné krajiny.

Pre Jána Martinu

Nová pieseň pre Jána a Martinu spojila viacerých umelcov. Na piesni sa podieľali Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc a Robert Pospiš. Emotívna skladba sa nazýva predstavujem si krajinu. Jej text, ale aj melódia sú však oveša staršie. Pieseň vznikla na melódiu legendárnej Imagine od Johna Lennona, text ktorej napísal v roku 1989 Ivan Štrpka.

Prečítajte si tiež:
Kúzlo lásky v bielej mágii: TAKTO jednoducho si pričarujete toho pravého!

Pieseň bola pôvodne venovaná Jánovi Palachovi, ktorý sa v roku 1969 upálil v Prahe na protest proti sovietskej okupácii. Zaspieval ju v roku 1989 Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na festivale Valašský Špalíček. Dnes, po 30 rokoch, požiadali Ivana Štrpku o súhlas s opätovnou interpretáciou textu.

“Predstavujem si krajinu, bez tupcov, bez tankov. Nik neleží tam v tráve, s guľkou na konci slov. Myslím na krásnych ľudí, ktorí klíčia v nás. A stále sa nám marí, že si tu s nami Ján. A úsmev v tvojej tvári pokojne pláva k nám,” spieva sa v emotívnej piesni, ktorú naspievali viacerí slovenskí interpreti.

Ako sa vám páči pieseň, ktorá pôvodne vznikla v roku 1971 vo Veľkej Británii?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií