Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pre Lúčnicu sa končí dlhé obdobie prenájmov, prvýkrát bude mať vlastnú budovu (foto)

V nových priestoroch by mali sídliť všetky zložky Lúčnice, teda tanečný i spevácky zbor, orchester, krojáreň aj administratíva. 

3.3.2023 (SITA.sk) – Lúčnica, príspevková organizácia Ministerstva kultúry (MK) SR, bude mať prvýkrát vlastnú budovu. Vlastné priestory dostala do užívania po 75 rokoch. Na tlačovej besede o tom informovala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Priestory sa nachádzajú v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Ide o dvojpodlažný objekt, ktorý má podlažnú plochu cca 1 000 metrov štvorcových.

Končí dlhé obdobie prenájmov

Celková investícia potrebná na rekonštrukciu by podľa Pilařa mala byť vo výške 1,6 milióna. Predpokladajú, že približne 1,3 milióna eur by mohli získať z Plánu obnovy a odolnosti SR. MK SR na priestory podľa ministerky vyčlenilo približne 100-tisíc eur.

K začatiu prvej etapy rekonštrukcie potrebujú už len stavebné povolenie. V danej etape by mala byť zrekonštruovaná fasáda, vymenené okná, ale aj zrekonštruovaná strecha. Generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica Pavol Pilař pripomenul, že Lúčnica bola jednou z posledných príspevkových organizácií MK SR, ktorá vlastnú budovu nemala. Uviedol, že pre súbor sa tak končí dlhé obdobie prenájmov.

V súčasnosti fungujeme v tanečných sálach, ktoré sme rekonštruovali v roku 2021. Zo zdrojov ministerstva bol príspevok 100-tisíc eur, 200-tisíc investovala Lúčnica z vlastných zdrojov,“ uviedol.

Všetky zložky Lúčnice

Koniec rekonštrukcie Pilař očakáva v októbri tohto roka. Povedal, že by sa radi presídlili do konca roka. V nových priestoroch by mali sídliť všetky zložky Lúčnice, teda tanečný i spevácky zbor, orchester, krojáreň aj administratíva. Lúčnica po svojom vzniku v roku 1948 pôsobila v prenajatých priestoroch na Dunajskej ulici, následne strávila 60 rokov v prenajatých priestoroch telocvične školy na Jesenského ulici.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lúčnica bude mať prvýkrát vlastnú budovu (fotografie)

Určitý čas pôsobila aj v podzemí tanečnej sály baletu v historickej budove Slovenského národného divadla. Hurbanove kasárne, kde bude Lúčnica sídliť, získal rezort kultúry od Ministerstva obrany SR v roku 2010. O desať rokov neskôr získala Lúčnica časť priestorov do výpožičky. V roku 2021 vykonali čiastočnú rekonštrukciu.

Rekonštrukčné práce

Od 01. 09. 2022 je Umelecký súbor Lúčnica správcom nehnuteľného majetku štátu (a to prevádzkovej budovy a pozemku, na ktorom je budova postavená), ktoré sa nachádzajú v areáli Hurbanových kasární,“ uviedlo MK SR.

Ďalšie rekonštrukčné práce sú plánované na druhú polovicu tohto roka, vytvorené by malo byť zázemie pre administratívu, skúšobňu pre orchester a zbor, i pre notový archív.

V poslednej etape rekonštrukcie majú byť priestory prízemia adaptované pre potreby krojovej dielne, skladu kostýmov a skladu techniky,“ informuje rezort kultúry.

Viac k témam: folklórny súbor, Ministerka kultúry SR, Tanečný dom
Zdroj: SITA.sk – Pre Lúčnicu sa končí dlhé obdobie prenájmov, prvýkrát bude mať vlastnú budovu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií