fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Predseda a poslanci Bratislavského kraja zložili sľub. Mojou prioritou zostane školstvo, povedal Droba (video)

Zastupiteľstvo si na dnešnom ustanovujúcom zasadnutí zvolilo aj podpredsedníčku BSK, ktorou sa stala opätovne Alžbeta Ožvaldová.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.11.2022 (Webnoviny.sk) – Znovuzvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a 53 župných poslancov na utorkovom ustanovujúcom zastupiteľstve BSK zložili sľub a ujali sa svojich funkcií. Zastupiteľstvo si zvolilo aj podpredsedníčku BSK, ktorou sa opäť stala Alžbeta Ožvaldová. Droba poďakoval obyvateľom kraja za podporu vo voľbách a vyjadril vôľu pokračovať v rozbehnutých projektoch. Zároveň bilancoval minulé volebné obdobie.

Väčšina bola splnená

Predseda BSK pripomenul, že Zastupiteľstvo BSK prijalo pred piatimi rokmi Programové vyhlásenie, ktoré obsahovalo viac ako 100 cieľov z oblasti dopravy, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, životného prostredia, ale aj financovania a komplexného rozvoja regiónu. Väčšina z nich bola podľa neho splnená.

Chceme pokračovať v rozbehnutých projektoch. Mojou srdcovkou a prioritou zostane školstvo. Budeme stavať školské kampusy, rekonštruovať ďalšie centrá odbornej vzdelávania a prípravy, modernizovať vybavenie učební. Pre učiteľov poskytneme nájomné byty. Toto všetko budeme financovať z eurofondov, ktoré sme pre kraj vybojovali v Bruseli,“ priblížil Droba.

Rozbehnuté projekty

V oblasti dopravy chce kraj udržať vysoké tempo rekonštrukcie ciest. Za štyri roky by mali byť zrekonštruované všetky dôležité regionálne cesty. Rovnako plánujú stavať obchvaty obcí a miest, opravovať mosty a prerábať križovatky. Prioritou bude verejná koľajová doprava. Župa plánuje pokračovať aj vo výstavbe cyklotrás a cyklistickej infraštruktúry. Spustiť by mali aj výstavbu ďalšieho cyklomosta cez rieku Moravu.

Prečítajte si tiež:
Motorkár prešiel v Tatrách do protismeru a neprežil zrážku s autobusom (foto)

Rozbehnuté projekty chce kraj dokončiť aj v oblasti kultúry. Ide o Divadlo Aréna, Bratislavské bábkové divadlo, synagógu v Senci a kaštieľ v bratislavskom Čunove.

Pripravené sú aj projektové dokumentácie na revitalizáciu vzácnych prírodných pamiatok, ako sú parky v Stupave a Malinove,” poznamenala samospráva s tým, že zachrániť chcú aj synagógu vo Svätom Jure (okr. Pezinok).

Zastaviť odliv zdravotníkov

V oblasti sociálnych vecí bude BSK pokračovať v modernizácii a deinštitucionaliácii služieb. Na Záhorí vznikne päť zariadení sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Vybudujú tiež špecializované zariadenia, a to autistické centrum na Znievskej ulici v bratislavskej Petržalke a v Senci.

V oblasti zdravotníctva bude prioritou zastaviť odliv zdravotníkov do zahraničia.

BSK podporuje zriaďovanie nových ambulancií a motivuje lekárov, aby neodchádzali do zahraničia ale ostávali tu,” priblížila samospráva s tým, že majú pripravené projekty nájomných bytov pre zamestnancov v zdravotníctve a sociálnych službách.

Na Boroch v Bratislave vyrastie zdravotnícky kampus.

Nečakajú nás jednoduché časy

Žiaľ, čakajú nás nie úplne jednoduché časy. Energetická kríza, ekonomická kríza, a tiež niektoré rozhodnutia Ministerstva financií SR preveria naše schopnosti,” poznamenal Droba s tým, že kraj sa bude musieť vysporiadať s poklesom príjmov a nárastom výdavkov.

Prečítajte si tiež:
Prejde zápchou, neplatí za parkovanie a ponúkne komfort mestského auta. Piaggio má riešenie do preplnených miest

Nebude to vôbec ľahké obdobie pre nás všetkých. Som však presvedčený, že túto výzvu náš kraj zvládne,” uzavrel.

Viac k témam: predseda samosprávneho kraja, Projekty, sľub, uvedenie do funkcie, župní poslanci
Zdroj: Webnoviny.sk – Predseda a poslanci Bratislavského kraja zložili sľub. Mojou prioritou zostane školstvo, povedal Droba (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií