fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu

Odstúpenie hlavy štátu žiadajú demonštranti, ktorí mu dávajú za vinu niekoľkomesačný nedostatok potravín, pohonných látok a liekov.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prezident Srí Lanky Gotabhája Rádžapaksa potvrdil svoju rezignáciu. Uviedol to úrad srílanského premiéra po tom, ako do sídiel oboch lídrov vtrhli demonštranti.

Chýbajú potraviny či palivo

Do hlavného mesta krajiny v sobotu po mesiacoch protestov prišli tisíce demonštrantov žiadajúcich prezidentovo odstúpenie.

Rádžapaksu obviňujú zo zlého riadenia ekonomiky krajiny, ktoré viedlo k niekoľkomesačnému nedostatku potravín, pohonných látok a liekov.

Úrad premiéra v pondelok vo vyhlásení uviedol, že ho prezident oficiálne informoval, že odstúpi v stredu. Informuje o tom portál bbc.com.

Prezident ušiel z krajiny

Predseda srílanského parlamentu už v sobotu oznámil, že prezident rezignuje 13. júla. Na základe ústavy Srí Lanky rezignácia hlavy štátu môže byť formálne prijatá len vtedy, keď odstúpenie oznámi listom predsedovi parlamentu, čo sa ešte nestalo.

Miesto pobytu Gotabháju Rádžapaksu je momentálne oficiálne neznáme. Vojenský zdroj ale pre BBC povedal, že je na srílanskej vojenskej lodi v teritoriálnych vodách krajiny.

Viac k témam: Demonštrácie, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ruský súd vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú skupinu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií