fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Egyptský prezident vymenoval trinásť nových ministrov, krajina je pre vojnu na Ukrajine vo veľkých problémoch

Egyptskú ekonomiku ťažko zasiahla pandémia koronavírusu i stále trvajúca vojna na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.8.2022 (Webnoviny.sk) – Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v sobotu vymenoval do funkcie 13 nových ministrov. Tento krok bol súčasťou rekonštrukcie vládneho kabinetu, ktorej cieľom bolo zlepšiť výkon administratívy.

Tá čelí obrovským problémom, ktoré vyvolala predovšetkým vojna na Ukrajine.

Ťažko zasiahnutá ekonomika

Zmeny, ktoré egyptský parlament schválil na mimoriadnom zasadnutí, sa dotkli viacerých kľúčových rezortov vrátane zdravotníctva, školstva, kultúry, miestneho rozvoja a zavlažovania.

Súčasťou reorganizácie bolo aj portfólio cestovného ruchu, ktorý predstavuje dôležitý zdroj príjmov pre egyptskú ekonomiku. Zmeny sa však nedotkli rezortov zahraničných vecí, financií, obrany či vnútra.

Egyptskú ekonomiku ťažko zasiahla pandémia koronavírusu i stále trvajúca vojna na Ukrajine, ktorá otriasla svetovými trhmi a zvýšila ceny ropy a potravín na celom svete.

Najväčší dovozca pšenice

Egypt je najväčším svetovým dovozcom pšenice, z ktorej väčšina pochádzala z Ruska a Ukrajiny.

Účty Egypťanov za potraviny a energiu prudko stúpli, čo pocítili najmä chudobní ľudia a ľudia zo strednej triedy.

Ročná miera inflácie za júl bola podľa oficiálneho štatistického úradu na úrovni 14,6 %, čo je viac ako dvojnásobok v rovnakom mesiaci minulého roka, keď zaznamenali 6,1 %.

Prečítajte si tiež:
Zdravotné problémy na dovolenke? Neprepadajte panike, stačí mať stiahnutú apku s doktorom v telefóne

Viac k témam: Rekonštrukcia vlády, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Egyptský prezident vymenoval trinásť nových ministrov, krajina je pre vojnu na Ukrajine vo veľkých problémoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií