fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo je moratórium? Ako voliť? Prečo môže byť môj hlas neplatný? Všetko, čo potrebujete vedieť k prezidentským voľbám

Máte tip? napíšte nám mailom

Prezidentské kampane skončili, plynie moratórium. Za jeho porušenie hrozia pokuty. Všetko, čo potrebujete vedieť k blížiacim sa voľbám.

 

Popri politických diskusiách a politickej reklame v rozhlase a televízií sú súčasťou kampane aj predvolebné plagáty, bilbordy a ďalšie propagačné materiály. Nové plagáty a bilbordy mohli pribúdať až do konca kampane, teda 13. marca, informovala o tom tlačová agentúra SITA s odvolaním sa na tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Oddnes plynie moratórium, teda 48 hodín pred dňom volieb. V čase volebného moratória nemožno viesť kampaň, vylepovať propagačné materiály. Tiež je zakázané šíriť akékoľvek informácie v prospech alebo neprospech kandidátov. 

Sankcie za jeho porušenie udeľuje Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá má na starosti kontrolu televízíi, rádií, internetových vysielateľov a poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie.

Sankcie za porušenie volebného moratória sú pre kandidátov na prezidenta od 2 000 eur do 30-tisíc eur a pre tretiu stranu od 1 000 eur do 10-tisíc eur, informuje SITA s odvolaním sa na Ministerstvo vnútra SR.

Prvé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 16. marca v čase od 7.00 do 22.00 h. Ak v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, určil deň konania druhého kola volieb

Prečítajte si tiež:
Zima pomaly ale isto prichádza. Naladíme ťa do tohto zasneženého ročného obdobia prostredníctvom nádherných záberov

O hlasy voličov v piatych priamych voľbách prezidenta SR uchádzajú dve ženy a jedenásť mužov.

Každý, kto sa chce zúčastniť na voľbe hlavy štátu, by si mal skontrolovať platnosť občianskeho preukazu. Preukázať sa ním bude nutné aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska.

„Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží spolu s občianskym preukazom hlasovací preukaz. Hlasovací preukaz je platný len spolu s občianskym preukazom,” varuje ministerstvo vnútra na svojej webstránke, viac sa o tejto téme dočítate v článku 16. marec sa blíži. Ak chcete voliť, neriskujte a skontrolujte si občiansky

Zdroj: minv.skteraz.skvolby.sme.sk, SITA,

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií