fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ak chcete voliť, neriskujte a skontrolujte si občiansky

Máte tip? napíšte nám mailom

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už dnes, 16. marca 2019. Práve preto je potrebné skontrolovať si platnosť občianskeho preukazu. 

Každý, kto sa chce zúčastniť na voľbe hlavy štátu, by si mal skontrolovať platnosť občianskeho preukazu. Preukázať sa ním bude nutné aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska.

„Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží spolu s občianskym preukazom hlasovací preukaz. Hlasovací preukaz je platný len spolu s občianskym preukazom,” varuje ministerstvo vnútra na svojej webstránke.

Kto môže voliť a aké sú možnosti

Právo voliť prezidenta má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 18 rokov.

Voliť môžu občania s trvalým pobytom na Slovensku, ako aj tí, ktorí trvalý pobyt na našom území nemajú. Vo volebnej miestnosti musia predložiť platný pas.

Voliči, ktorí disponujú trvalým pobytom na území SR, môžu využiť možnosť hlasovania v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku, avšak potrebujú mať vybavený hlasovací preukaz.

Prečítajte si tiež:
Sima a Separ posielajú v spoločnej piesni odkaz všetkým anonymným hejterom
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Zdroj: napalete.sk

Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu:

  • Osobne najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr 15. 3. 2019; pre druhé kolo volieb najneskôr 29. 3. 2019) v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne,
  • v listinnej forme tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr 25. 2. 2019; pre druhé kolo volieb najneskôr 11. 3. 2019),
  • elektronicky tak, aby žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr 25. 2. 2019; pre druhé kolo volieb najneskôr 11. 3. 2019). Obec na tieto účely zverejňuje na svojom webovom sídle elektronickú (e-mailovú) adresu na doručovanie žiadostí. Ak obec nemá webové sídlo, zverejní elektronickú adresu na doručovanie žiadosti na úradnej tabuli obce,
  • prostredníctvom osoby splnomocnenej žiadateľom možno požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr v posledný deň predo dňom konania volieb (t.j. najneskôr 15. 3. 2019; pre druhé kolo volieb najneskôr 29. 3. 2019).
Prečítajte si tiež:
Vo vesmíre ich vyprázdňovanie sníma kamera! TAKTO chodia astronauti na veľkú potrebu

V prezidentských voľbách nie je možné voliť prostredníctvom pošty. Táto možnosť sa dá využiť len pri parlamentných voľbách či pri referende.

Prezidenta Slovenskej republiky si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní. Prvé kolo volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca 2019 od 7:00 do 22:00 hod.

Ak v prvom kole nezíska ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, bude sa konať druhé kolo volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. marca 2019 v čase od 7:00 do 22:00 hod.

Zdroj: minv.sk, teraz.sk, volby.sme.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií